top of page
Bu görselde google ads danışmanlığı, google ads uzmanı, google ads danışmanı, google partner ajans, google reklamı, google reklam verme ve sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları, seo çalışması ve website tasarımı hizmeti sağlayan dijital reklam ver şirketi anlatılmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi

İşletmenizin İnstagram ve Facebook sayfalarında trafik arttıracak zengin içerikler ve reklamlarınızın yönetilmesi bizimle daha kolay.

Google Ads Reklam Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Hemen İletişime Geçin

Sosyal Medya Yönetimi

İyi Bir Sosyal Medya Yöneticisini Ne Yapar?

Yaşınız ve kişisel deneyim seviyeniz ne olursa olsun, bir sosyal medya kariyerine geçiş biraz öğrenme gerektirecektir. Kendi sosyal medya hesabınızı yönetmek, bir işveren veya müşteri için yönetmekten çok farklıdır. Başarılı bir sosyal medya yöneticisi, gönderileri planlamak, analizleri izlemek ve daha fazlasını yapmak için trendlerin, platformların ve sosyal medya yönetim araçlarının zirvesinde kalır.

Diğer bir deyişle, ister sosyal medyada uzun vadede kalmayı planlıyor olun, ister gelecekte diğer pazarlama rollerine geçmeyi umuyor olun ve özlemleriniz ister tam zamanlı ister serbest meslek olsun, yaşam boyu öğrenmeyi benimsemeniz gerekir. Sosyal medyada çalışmak, çok çeşitli pazarlama rolleri hakkında harika bir fikir sağlar ve sektöre ideal bir başlangıç ​​rampası yapar.

Halltari, "Sosyal, alabileceğiniz en genel pazarlama rollerinden biridir" dedi. “E-postanın nasıl çalıştığını, içerik pazarlamanın nasıl çalıştığını ve halkla ilişkiler, tasarım ve metin yazarlarının işlerini nasıl yaptığını gerçekten öğreniyorsunuz çünkü tüm bu farklı ekiplerle çok yakın çalışıyorsunuz. Ve kendinizi savunma, raporlama ve pazarlamanın analitik bölümünün yanı sıra yaratıcı, etkileşimli, marka odaklı bölüm deneyimi kazanırsınız. Gerçekten temel bir pazarlama bilgisi edindiğiniz türden bir rol.”

"Gerçekten temel bir pazarlama bilgisi edindiğiniz türden bir rol."

Forbes, bugünün sosyal medya yöneticilerini “ gelecek nesil CMO'lar ” olarak adlandırdığını ve bu bütünsel arka planla kesinlikle doğru yolda olduklarını da sözlerine ekledi.

Pazarlama Temelleri Üzerine Bir Sosyal Medya Becerisi Oluşturma

Bir sosyal medya kariyerini faydalı bir şekilde bilgilendirebilecek birçok farklı pazarlama becerisi ve geçmişi vardır ve bunların birçoğunun temeli genel pazarlamaya dayanmaktadır. Burada, açmak için en önemlilerinden sadece birkaçını seçtik.

  • Marka pazarlaması: Müşterilerle kalıcı bağlantılar kurmak için şirketler güçlü bir marka algısı oluşturmalıdır ve bunu sosyal medya kadar kolaylaştıran çok az yol vardır. Hikâye anlatımı ve görseller, bu algı ve ilişkinin inşa edildiği mekanizmalardır, dolayısıyla bunlar sahaya girerken beceri kazandırılması gereken kilit alanlardır.

  • Analitik: Veriler orada. Bir sosyal medya yöneticisi olarak, onu nereden alacağınızı ve onunla ne yapacağınızı bilmelisiniz. Takipçiler, sayfa görüntülemeleri, tıklamalar, beğeniler, paylaşımlar, yorumlar ve gösterimler gibi metriklerden sonuçlar çıkarabilmeli ve yanıt olarak bir eylem planı oluşturabilmelisiniz.

  • Raporlama: Bu beceri, yalnızca veri toplamak ve liderlikle paylaşmakla ilgili değildir; bu, verilerin küratörlüğünü yapmakla ilgilidir. Halltari, başarıyı ölçeceğiniz hedefleri ve metrikleri belirlemek için erkenden liderlikle çalışarak kendinizi başarıya hazırlayabileceğinizi söylüyor. Ancak o zaman faydalı hedefler, tahminler ve kıyaslamalar oluşturabilirsiniz.

  • İletişim : Yalnızca kuruluşun genel sesi olmakla kalmaz, aynı zamanda stratejiler geliştirmek ve uyarlamak için iç paydaşlarla etkili bir şekilde çalışmanız ve ayrıca pazarlama departmanı ve ötesinde işbirliği yapmanız gerekir.

  • Yazma : Hiçbir şey iyi bir hikaye anlatımı ve içeriğin yerini tutamaz. Metin yazarlığınız kısa, öz, anımsatıcı ve uygun hedef kitle veya platform için uyarlanmış olmalıdır. Yaratıcı yazarlık, İngilizce veya edebiyatta bir geçmiş çok değerli olabilir.

  • Proje yönetimi : Organizasyonel ve zaman yönetimi becerileri anahtardır. Önceden plan yapabilmeniz ve tutarlı bir şekilde içerik yayınlayabilmeniz, eşzamanlı projeler arasında geçiş yapabilmeniz, takvimleri hizalayabilmeniz ve iletişim kurabilmeniz, işbirliği yapabilmeniz ve pazarlama ekibinin üyelerine yetki verebilmeniz gerekir.

  • Tasarım : Grafik tasarımın ustası olmak gerekli olmasa da, temel bilgileri bilmek yardımcı olur. Sosyal, nihayetinde görsel bir kanaldır ve oldukça doymuş bir kanaldır - rekabette öne çıkmak için benzersiz görüntüler gerekir. Özellikle sosyal medya pazarlamacılarının sık sık şapka taktığı küçük şirketlerde, tasarım uygulamaları ve araçları hakkında bilgi sahibi olmak değerli bir beceridir.

  • Strateji : Sosyal medya stratejiniz büyük resme nasıl uyuyor? Bağlamı, hedef kitleyi ve analitiği anlamak, sosyal medyayı bir şirketin genel iş stratejisinin güçlü bir parçası haline getirmeye yardımcı olabilir.

  • Müşteri Hizmetleri : Bu roller dönüşüm, farkındalık ve müşteri kazanımı gibi pazarlamanın bazı temel bileşenleriyle örtüştüğü için satış veya müşteri hizmetlerinde bir arka plan değerli olabilir. Perakende sektöründe çalıştıysanız, müşteri şikayetlerini hemen ele almanın önemini anlıyorsunuz ve sosyal medya da farklı değil: Müşterilere veya gelişen trendlere yanıt vermek için istediğiniz zaman dönmeye hazır olmalısınız.

Bu alana yeni giriyorsanız, özellikle de sosyal medyayı daha büyük pazarlama kariyer hedefleri için bir fırlatma rampası olarak kullanıyorsanız, dijital pazarlamanın temellerini öğrenerek başlayın. Sosyal medyada giriş seviyesi bir iş, becerileri geliştirmek ve yenilerini almak için bir sınıftan bile daha güçlü olabilir, bu nedenle çeşitli pazarlama rolleri hakkında bilgi edinmenin ve hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermenin harika bir yoludur.

Sosyal Medya Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur: 5 Adım

Sosyal medya uzmanları için bazı yararlı arka planlar iş, pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, iletişim, psikoloji, yazma, topluluk önünde konuşma ve fotoğraf veya video becerilerini içerir. Ancak sosyal medya mavenlerinin siyaset bilimi, moda tasarımı veya perakende gibi çeşitli geçmişlerden gelebileceğine şaşırabilirsiniz. Bu alanda, çok az deneyimle veya hiç deneyim olmadan her yerden başlayabilirsiniz. İşte nasıl:

1. Beceri boşluklarını kapatın

Birkaç önemli pazarlama becerisi geliştirmek size iyi hizmet edecek ve bunları öğrenmek için üniversite diploması almanıza gerek yok. Halltari'ye göre, işe alım yöneticileri proje yönetimi, organizasyon, iyi iletişim, güçlü metin yazarlığı, uyarlanabilirlik, öğrenmeye isteklilik ve daha büyük bir pazarlama ekibiyle olduğu kadar bağımsız çalışma yeteneği örnekleriyle daha fazla ilgileniyor. Bir lisans derecesi sadece pastanın üzerine krema koymaktır.

2. Sosyal Medya Platformlarını ve Pazarlama Analitiğini Öğrenin 

Büyük sosyal medya kanallarının güçlü ve zayıf yönlerini öğrenin: Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, YouTube ve Pinterest. Rakiplerinizin bu sosyal ağları nasıl kullandığını inceleyin. İçerik planlama ve yayınlama, sosyal medya dinleme, analiz ve daha fazlası için araçlar hakkında bilgi edinin. Ancak, temel aşinalığın yalnızca ilk adım olduğunu unutmayın. Beceri setinizi oluşturmaya devam etmelisiniz.

Edinburgh Üniversitesi İşletme Okulu'nda dijital pazarlama ve analitik öğretim görevlisi ve Dijital Pazarlamanın Temelleri Profesyonel Sertifikası eğitmeni Ewelina Lacka , "İşverenler bu platformları kişisel sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yönetmek için kullanıp kullanmadığınızı bilmek istemiyorlar" dedi . edX'te program. "Pazarlama hedeflerine ulaşmak için sosyal medyayı nasıl kullanacağınızı anlayıp anlamadığınızı bilmek istiyorlar."

Çevrimiçi kurslar, Google Adwords, WordPress ve Facebook Reklamları gibi araçlar hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, günün platformu kaçınılmaz olarak değiştiğinde bile alakalı kalan grafik tasarım ve SEO gibi her zaman geçerli olan becerileri öğretmenize yardımcı olabilir.

3. İlgili İş Deneyimi Kazanın

Sosyal medya yönetiminde ustalaşmanın en iyi yolu bunu yapmaktır. Staj bir yoldur. Başka bir seçenek de, sosyal medya varlıklarını yönetmek için birine ihtiyaç duyan küçük işletmeler veya kar amacı gütmeyen kuruluşlarla bağlantı kurmaktır. Öğrenirken ücretsiz iş yapmaktan korkmayın, ancak bunun ardından ücretsiz çalışmayı bırakacağınız ve müşterileri serbest çalışan olarak ücretlendirmeye başlayacağınız veya o maaşlı rolü aramaya başlayacağınız bir çizgi çizdiğinizden emin olun.

Yeni bir kariyere dönüyorsanız ve şu anda ücretsiz işi kabul edemiyorsanız, çevrimiçi sertifikalar beceri geliştirmek için başka bir iyi seçenektir. Veya kendinize ait bir sosyal medya hesabı oluşturun ve çevrimiçi varlığınızı oluşturmaya başlayın! Birkaç ay sonra, tutarlı bir şekilde gönderi gönderme ve takipçi sayınızı artırma yeteneğinizi gösterebilmelisiniz.

4. Bir Portföy Geliştirin

Portföyünüz, ister şirket içinde ister serbest olarak çalışıyor olun, sosyal medya başarısının anahtarıdır. Bir portföy, işinizi ve etkisini gösterir. Deneyimin profesyonel olması gerekmediğini unutmayın: Tutku projeleri ve yan koşuşturmalar, platformlarda yolunuzu öğrenmenin ve her biri için en iyi stratejileri keşfetmenin eğlenceli bir yolu olabilir. En başarılı sosyal medya gönderilerinizi sergilemek için bir web sitesi oluşturmayı düşünün. 

5. Kendinizi Potansiyel Müşterilere Pazarlayın

Amacınız ister sosyal medyada maaşlı bir pozisyon almak isterse serbest çalışan olarak kendi işinizi kurmak olsun, siz bir markasınız ve kendinizi bu şekilde pazarlama beceriniz işverenlere veya müşterilere ürünlerini başarılı bir şekilde pazarlayabileceğinizi gösterecektir. veya hizmetler. 

Bununla birlikte, sosyal medyanın oldukça rekabetçi bir alan olduğunu unutmayın. Çevrimiçi işlere başvurmak yerine konferanslara ve küçük işletme etkinliklerine katılmayı deneyin. Kendinizi şahsen tanıtın. İnsanlara kartınızı verin. Bırakın markanızla yüz yüze tanışsınlar.

İnstagram Reklamları

İnstagram reklamları ile alakalı trafiklerinize ulaşın

bottom of page