top of page

TikTok verileri ve SEO, e-Ticaret pazarlaması için birlikte nasıl çalışabilir?

SEO, TikTok hedef kitlenizi nasıl destekleyebilir ve tam tersi

Ekim 2021'de Google, artık TikTok ve Instagram videolarını dizine ekleyeceğini duyurdu. Bu, özellikle B2C veya zaten TikTok trendi olan markalar olmak üzere e-ticaret alanı için çok büyük olacak. Bu, görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir veri fırsatı. Bu nedenle, NOVOS'ta mevcut e-Ticaret SEO stratejimizi etkilemek için TikTok verilerini kullanmanın birkaç yolunu belirledik.Veri toplama

  1. Sektörünüzdeki etkileyicileri takip edin ve düzenli olarak neleri kullandıklarını görün.

Kendinize şu soruları sorun:

  1. Düzenli olarak kullandıkları #'lerle alakalı ürünlerim var mı?

  2. Markanızın herhangi bir ürününden bahsediyorlar mı?

  3. Eğer öyleyse, onlara ne diyorlar ve onları ne tür videolarda etiketliyorlar?

Kullanıcıların kullandığı dil türüne dikkat edin. Bir Amerikalı, sizinle ilgili bir ürün veya endüstri için trend oluşturuyorsa, Amerikan konuşma dilini de kategori sayfasına eklemeyi düşünün. Örneğin, 'tasarruflu' ve 'ikinci el', eşofman ve 'eşofman altı' gibi.

1. Bir 'TikTok sayfasında görüldüğü gibi' oluşturun. Maaş gününü bekleyen hevesli TikTok kullanıcıları için harikalar ve ayrıca söz konusu ürünlere ek dahili bağlantılar sağlıyorlar. Bunun sonucunda arama motorları da bu ürünleri daha etkili bir şekilde bulabilecektir. 2. Viral TikTok videolarını tamamlayan açılış sayfaları oluşturun. TikTok, anahtar kelime araştırması için harika bir veri kaynağıdır. 'Barkitecture', 'dopamin giydirme' veya 'pastel ev' gibi bazı trend temaları yazmayı deneyin ve onlar için 'insanlar ayrıca ne soruyor' snippet'lerinin göründüğünü görün. Bunlar harika blog yazısı fırsatlarıdır ve anahtar kelime araştırmasıyla daha da optimize edilebilir. 3. Trend olan ürünleri sitenizde daha görünür hale getirin. Sektörünüzde belirli bir ürün türünün trend olduğunu fark ederseniz, neden o ürünün sürümünü sitede daha görünür hale getirmiyorsunuz? Örneğin, adaçayı yeşili yatak odası dekorunun trend olduğunu ve adaçayı yeşili duvar boyası sattığınızı varsayalım, neden ana sayfanızdan ona bağlantı vermiyor ve bir süre menünüzde oturmasını sağlamıyorsunuz?

4. Kullanıcıların ürünlerinizden bahsederken ne kullandığını takip edin. Bu anahtar kelimelerin mevcut ürün adlandırma kurallarınızda olup olmadığını belirleyin. Değilse, ürünü çevrimiçi ararken daha fazla kullanıcının bu terimi kullanacağından, sitedeki ürünlerinizin adlarını trend olan hashtag'lerin adlarıyla eşleşecek şekilde güncellemeyi düşünün. Örnek olarak JosephJoseph'i kullanan Titan 30L çöp sıkıştırıcıları TikTok'ta trend oldu.Ancak, TikTok kullanıcıları bundan 'titan 30l çöp sıkıştırıcı' yerine yalnızca 'çöp sıkıştırıcı' olarak bahsediyorlardı. Adlandırma kuralındaki bu küçük değişiklik, JosephJoseph'in 'çöp sıkıştırıcıları' terimi için dördüncü sırada olmasının ve Amazon'un bir JosephJoseph ürünüyle neden onların üzerinde yer almasının nedeni olabilir.

5. Rakiplerinizin hangi hashtag'lerde etiketlendiğini takip edin ve bunların PDP'leriniz ve PLP'lerinizle alakalı olup olmadığına bakın.

TikTok'ta rakip bir ürünün trend olduğunu fark ederseniz ve çok benzer bir ürün sunuyorsanız, kullanıcıların bu ürün için kullandığı hashtag'lere (markalı olmayan) bakın ve:

  • Ürün adlandırma kurallarınızı, örneğin eşofman altı ile eşofman altı ile eşofman altı ile eşleşecek şekilde güncelleyin.

  • Ana sayfadan ürüne bağlantı

  • Haftalık bülten özetinize eklemeyi düşünün

  • Dijital Halkla İlişkiler ekibinizle konuşun ve ürün sayfasını ilgiliyken dışarı aktarıp aktaramayacaklarını görün.

6. TikTok etkileyicileriyle çalışıyorsanız, kullanıcıların 'görünüm alışverişi yapması' için bir sayfa oluşturmayı düşünün.

Etkileyen kişi markanızla eş anlamlıysa veya bir süredir birlikte çalışıyorsanız, sitenizde kullanıcıların 'görünümlerini satın alabilecekleri' bir sayfa oluşturmayı düşünün. Bu, iç mekanlardan moda ve evcil hayvan ürünlerine kadar her şey için işe yarayabilir.


Klevu kullanıyorsanız, influencer adını bir ürün sayfasına 'eşanlamlı' olarak ekleyebilirsiniz. Bu nedenle, bir kullanıcı dahili arama çubuğunuzda etkileyicilerin adını arasaydı, reklamını yaptıkları ürünler bir öneri olarak görünürdü.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page