top of page

Sağlıklı Bir Backlink Ağını Korumanın ÖnemiBacklink Profili Nedir ve Neden Denetlemem Gerekir? Backlink profili, size bağlantı veren web sitelerinin toplamıdır. Doğal olarak, zamanla, web sitenize bağlanan daha fazla alan adı alabilir, bu da geri bağlantı profilinizi büyütür. Bildiğiniz gibi, bir bağlantı web sitemiz için bir oy sayar ve basitçe söylemek gerekirse, Google'da yetki ve güven oluşturmamıza yardımcı olarak SEO performansına yardımcı olur (doğru yapıldığında!).

Zamanla, web sitemize giderek daha fazla bağlantı geldikçe, doğal olarak spam, gayri meşru veya alakasız web sitelerinden bağlantılar almaya başlayabiliriz ki bu, site dışı SEO açısından ideal değildir. Yani: birçok site alakasız ve bağlam dışı bağlantılarla çok sayıda etki alanını kazıyabilir ve spam yapabilir. Bu gibi durumlardan dolayı, backlink profilinizi düzenli olarak denetlemek ve bu toksik etki alanlarını reddedilmek üzere işaretlemek idealdir. Bağlantı metni oranları, bağlantı türleri, bağlantı yerleşimi vb. gibi bir geri bağlantı profilinin farklı özelliklerine de daha derinlemesine bakabilirsiniz.


Google'ın Zehirli veya İstenmeyen Bağlantılar Hakkındaki Görüşü Aşağıda, Google'ın belirli güncellemeler hakkında yorum yaptığı bazı önemli örnekleri sağladım. Okuyabileceğiniz daha birçok algoritma güncellemesi var, ancak bunlar daha çok Google'ın düşünme biçimini vurgulamak içindir.

Penguen Algoritma Güncellemesi ve Google'ın Son Yorumları 2016'da Google, çoğu SEO'nun Penguin 4.0 olarak adlandırdığı şeyi yayınladı (Google'ın Penguin adlı algoritma güncellemesinin bir yinelemesi). Bu güncelleme, çoğu spam içerikli bağlantının değerini düşürmeye ve yok saymaya çalıştı, ancak çoğu kişi bu güncellemenin günümüzde ne kadar alakalı olduğu sorusunu gündeme getirdi. Google, algoritmanın spam içerikli açık bağlantıları devalüe etmeye veya yok saymaya çalışacağını, ancak bir geri bağlantı profilinde yeterince güçlü bir spam içerikli bağlantı modeli varsa, doğal olarak siteyi anlama konusunda siteye karşı daha muhafazakar olmaları gerektiğini belirtti. içerik ve sıralama. Açıkça Google, çoğu sitenin zaman içinde bir tür spam içerikli bağlantı alabileceğini ve tüm bu meşru sitelerin haksız yere indirgenmemesini sağlamaları gerektiğini kabul ediyor ve bu, spam bağlantılarına verdikleri yanıtlardan biriydi.

Kötü Amaçlı Bağlantıları Yoksay 2019'da John Mueller, kötü niyetli bağlantıları reddetme konusundaki düşüncelerini tweetledi ve çok sayıda spam içerikli bağlantı fark eden birine "bunları görmezden gelmek" için yanıt verdi. Bu durumda, bu tür spam içerikli bağlantıları fark eden kişinin bunlardan binlercesinin tekrar ettiğini ve reddetmeye devam edemediğini kabul edelim, ancak bu önemli bir noktayı gündeme getiriyor – spam içerikli bağlantıları görmezden gelip Google'ın algoritmalarına güvenmeli miyiz?

Genel olarak, her zaman kötü niyetli veya toksik bağlantıları denemenizi ve reddetmenizi ve bunu şansa bırakmamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde, istenmeyen bağlantıların kaldırıldığından emin olabiliriz.


Backlink Analizi Eksikliğinden Kaynaklanan Sorunlar Optimum bir geri bağlantı profilini korumanın önemini daha da vurgulamak için, aşağıda geri bağlantı analizi eksikliğinden kaynaklanan bazı yaygın sorunları not ettim:

Sıralamalar geride kaldı

Yukarıda bahsedildiği gibi, Penguin gibi çeşitli bağlantı tabanlı algoritmalar, bir dereceye kadar spam içerikli/yasadışı bağlantıları yok saymaya çalışır, ancak başarılı bir şekilde reddetme, kötü/zehirli web siteleri ile herhangi bir ilişkiyi ortadan kaldırarak sıralamaları iyileştirmeye yardımcı olabilir. İşte doğru bağlantıları başarılı bir şekilde reddetmenin etkisini gösteren birçok vaka çalışmasından biri.

Google cezası

Backlink profilinizi denetlememenin bir başka olası olumsuz sonucu da Google cezası almaktır. Search Console hesabınızda 'manuel işlemler' altında cezaları kontrol edebilirsiniz. Manuel inceleme cezası (genellikle sorun hakkında bilgilendirilirsiniz ve daha sonra sorunu çözüp inceleme için gönderebilirsiniz) ve site çapında bir ceza (bu çok daha ciddidir ve sıralamalarda ciddi bir düşüşe neden olabilir ve potansiyel olarak endekslemeyi bile etkileyebilir).

Cezaların incelenmesi ve kaldırılması çok zaman alabilir, ancak Ahrefs'in bu manuel ceza vaka çalışmasında vurgulandığı gibi bunlar çözülebilir . Bu nedenle, geri bağlantı profilinizin iyi bakımı yoluyla bunlardan kaçınmanızı sağlamak daha iyidir.

Aşırı optimize edilmiş bağlantı metni

Bir web sitesi size bağlantı verdiğinde, bu bir resim veya gizli bağlantı olmadığı sürece, ona bağlı bir bağlantı metni olacaktır. Alaka düzeyini güçlendirmek ve neye bağlandığınızı doğru bir şekilde vurgulamak istiyorsanız, bir tür hedef bağlantı metni kullanmak isteyeceksiniz. Çoğu zaman bunu kontrol edemeyiz, ancak içerik sağladığımız veya adı geçen bazı durumlarda kullanılan çapa üzerinde söz sahibi olabiliriz. Rehberlik için farklı çapa türlerinin örneklerini burada bulabilirsiniz .

Sık denetlenmiyorsa ve özellikle bir site daha önce ideal olmayan bağlantı oluşturmaya sahipse, bağlantılarla aşırı optimizasyon sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu, bir sayfanın görünüşte doğal olmayan miktarda hedef çapa ile bağlandığı yerdir. Ancak tespit edilirse, reddetme yoluyla bu sorunu gidermenin yollarına bakabilirsiniz.

Burada, kötü bağlantı kurma uygulamaları gibi görünen aşırı optimize edilmiş bağlantılardan etkilenen bir oyun alanı ekipmanı şirketinden bir sayfa. Profilin %20'den fazlası, yüksek sayıda kısmi hedef çapasıyla birlikte okul oyun alanı ekipmanı sayfasına tam olarak uyan çapalardan oluşur. Bu açık bir durumdur, ancak çoğu zaman referans için bağlantı profilinizi rakiplerinizle de karşılaştırmak isteyeceksiniz.

Backlink Profilinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Backlink profilinizi kontrol etmek çok basittir. Bu hem ücretsiz olarak yapılabilir hem de Ahrefs veya Semrush gibi SEO araçlarına para ödediyseniz çok yardımcı olabilir. Referans için aşağıda geri bağlantı profilinizi kontrol etmenin 2 hızlı yolunu not ettim:

 • Ahrefs : Seçtiğiniz alan adını 'site gezgini'ne girdikten sonra 'geri bağlantılara' tıklamanız yeterlidir.

 • Google Arama Konsolu : Kaldırma kenar çubuğunun alt kısmındaki 'bağlantılar'a tıklayabilirsiniz. Buradan 'en çok bağlantı veren siteleri' görebilirsiniz


Geri Bağlantıları Denetleme ve Reddetme

Neyin zehirli olduğunu belirleme: Aşağıda, backlink profilinize bakarken not edebileceğiniz bazı önemli kırmızı bayrakları not ettim:

 • Organik trafik yok

 • Menüden bizim için yazın/misafir yazısı

 • Gelen bağlantılardan çok daha fazla giden bağlantı (elbette bunu dizinler veya forumlar gibi kullanıcı odaklı sitelere uygulamayın)

 • Organik sıralama yok denecek kadar az

 • Spam içerikli veya konu dışı sabitleyiciler

 • Dizinleme – site sık sık dizine ekleniyor mu veya dizine eklenmiş sayfalar çok az mı yoksa hiç sayfa yok mu?

 • Çok sayıda spam içerikli yönlendirme, açılır pencere veya reklam

 • Çok ince içeriğe sahip kötü oluşturulmuş site

Bağlantılar nasıl reddedilir

Bağlantıları reddetmek oldukça basittir. Geri bağlantı profilinizi denetledikten sonra (yukarıda değinildiği gibi), reddetmek istediğiniz siteler arasında bir .txt dosyasına kopyalamanız gerekecektir. Bu dosya aşağıdaki biçimi almalıdır:

 • Etki alanlarını reddetme: 'alan: example.com'

 • Sayfalar : ''https://www.example.com/example-page/'

 • Yorumlar : Metin dosyasında '#' etiketini kullanarak da yorum yapabilirsiniz.

Aşağıdaki Google'dan bir örneğe bakın: # Reddedilecek iki sayfa http://spam.example.com/stuff/comments.html http://spam.example.com/stuff/paid-links.html # Reddedilecek bir alan alan:shadyseo.com .txt dosyanızı oluşturduktan sonra, onu Google Arama Konsolu'nun reddetme aracı aracılığıyla gönderirsiniz . Burada, seçtiğiniz mülkü seçebilecek ve dosyanızı yükleyebileceksiniz. Bağlantıları reddetme hakkında daha fazla bilgi için, buradaki Google belgelerine bakın . Bağlantıları Reddetmek Gerçekten Bir Şey Yapar mı? Yıllar boyunca, reddedilen dosyaları Google'a göndermenin etkisini sorgulayan ve bazıları hiçbir şey yapmadığını iddia eden birçok pazarlamacı oldu. Ahrefs, çeşitli sayfalara giden tüm bağlantıları reddetmenin sonucunu izledikleri yakın zamanda bir deney yaptı . Reddettikten sonra kayda değer bir düşüş ve bağlantıları kurtardıktan sonra bir artış gördüler. Dikkati farklı SEO öğelerine kaydırmak çok kolay olduğu için, sağlıklı bir geri bağlantı profilini korumanın önemi bazen unutulabilir. Ancak, umarım, backlink denetimlerinin ne kadar önemli olabileceğini ve nasıl başlayabileceğinizi vurguladım.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page