top of page

Harika içeriklerle nasıl daha fazla satış elde edilir?

Başarının sırrını bilmek ister misiniz? Harika SEO içeriği.


SEO ve içerik pazarlaması el ele gider. Tüm teknik SEO optimizasyonlarını sitenize uygulayabilir ve hatta içeriksiz veya düşük kaliteli içerikli en kaliteli geri bağlantıları satın alabilirsiniz, bu da izleyici için fazla bir amaca hizmet etmez, yine de yüksek sıralama ve potansiyel olarak olumsuz bir itibar kazanabilir.


Öte yandan, en iyi SEO uygulamalarını uygulamadan içerik oluşturmak da sizi hiçbir yere götürmez, çünkü iyi bir SEO, içeriğinizi en üst noktalara taşımanıza ve izleyicilere güvenilir ve güvenilir bir site olduğunuzu göstermeye yardımcı olur.
Bu nedenle, sağlam bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmaya gelince, e-Ticaret işletmenizin şunları yapabilmesini sağlamak için ikisinin entegre edildiğinden emin olmanız gerekir:

 • Web sitesi etkileşimini artırın

 • Daha fazla trafik çekin

 • Marka bilinirliğini geliştirin

 • Güven ve otorite oluşturun

 • Potansiyel müşteri oluştur

 • Satışları artırın

Burada, bugün uygulayabileceğiniz SEO içeriğinden nasıl daha fazla satış elde edebileceğinize dair en iyi ipuçlarımızı paylaşacağız!

Farklı İçerik Türleri


İçeriğin birçok farklı biçimde geldiğini hatırlamak önemlidir. Ve böylece, yeni kitlelere ulaşmak ve onları müşterilere dönüştürmek için çeşitli içerikler oluşturmak kullanılabilir. Oluşturulacak en popüler içerik türlerinden bazıları şunlardır:


Bloglar


Bir şeyi nasıl yapacağınızı öğrenmek için bir arama motoruna gittiğinizde veya ürünler arasında bir inceleme veya karşılaştırma aradığınızda, en iyi sonuçlarda sorgunuzla mümkün olduğunca yakından eşleşen, iyi yazılmış, optimize edilmiş bir blogla karşılaşma ihtimaliniz vardır.


Video


Video içeriği, YouTube'dan TikTok'a kadar son derece popülerdir, bu tür içerik, birinin dikkatini çekmek ve kısa sürede ilgisini çekmek için mükemmeldir. 2022 için Hubspot pazarlama istatistiklerine göre , video pazarlamacılarının %80'i video içeriğinin satışlarını doğrudan artırdığını söyledi.


Podcast'ler


Son on yılda popülaritesi istikrarlı bir şekilde arttığından, işletmeniz için bir podcast başlatmak için daha iyi bir zaman olmamıştı. Ve 2021 itibariyle Birleşik Krallık'ta 19,1 milyon kişi podcast dinledi . İlgi çekici, bilgilendirici ve eğlenceli bir podcast, satışları artırmaya ve marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olabilir.

1. Müşterinizi ve Kime Satış Yaptığınızı Tanıyın


Halihazırda bir hedef kitleniz olsa da, onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz daha derine inin. Ne lazım? Ne tür sorunlarla karşılaşıyorlar? Ürününüz onların hayatında nasıl bir fark yaratabilir?


Müşteriniz ve aradıkları hakkında daha fazla bilgi edinerek mevcut blog ve içerik stratejinizi değerlendirebilecek ve gerekli ayarlamaları yapabileceksiniz. Bu, gelecekteki bloglar için hedef kitlenize gerçekten yardımcı olacak ve muhtemelen daha fazla işlemle sonuçlanacak konuları planlamayı kolaylaştıracaktır.


Müşterinizi araştırırken göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı noktalar şunlardır:

 • demografi

 • Müşteri davranışı ve satın alma kalıpları

 • İlgi alanları ve hedefler

 • motivasyonlar

2. İlgili Anahtar Kelimeleri Araştırın ve Uygulayın


İlgili anahtar kelimeleri araştırmak ve metninize uygulamak, içeriğinizin üst sıralarda yer almasına ve daha fazla kişi tarafından görülmesine yardımcı olacaktır. Hedefleriniz, ürünleriniz ve müşteri ihtiyaçlarınız doğrultusunda anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz.


Örneğin, yemek masası satan bir işletmeniz varsa, müşterileri çekmek ve onları ürünlerinize yönlendirmek için yemek masası tasarımı, yemek masası temizleme ipuçları, mevsimlik sofralar, akşam yemeği partisi ipuçları vb. ile ilgili anahtar kelimeleri araştırın.


Ayda yüz binlerce arama içeren anahtar kelimeler seçiyorsanız, üst sıralarda yer almanın ve içeriğinizi herkesin görmesi çok zor olacağını unutmamak önemlidir.


Ancak, anahtar kelimelerinizi hassaslaştırırsanız veya ayda birkaç bin arama alan daha uzun bir anahtar kelime seçerseniz, sitenizin daha üst sıralarda yer alması ve dolayısıyla daha fazla tıklama alması daha olasıdır ve bu da işlemlerle sonuçlanabilir.


Ayrıca, istediğiniz son şey olan spam olarak görülebileceğinden, içeriğinizi anahtar kelimelerle aşırı doldurmamayı unutmayın. Başlığınıza ve başlığınıza birincil bir anahtar kelime ekleyin ve en iyi, en özgün sonuçlar için meta açıklamanızda ve blog genelinde soru olarak ikincil anahtar kelimeler kullanın.

3. Tutarlı Bir Şekilde İçerik Üretin


Bir dev blog yazıp aylarca daha fazla içerik üretmemek, onu kesmeyecek. Tutarlı olmanız gerekir.


Haftada 1-2 blog yayınlamak tamamen yeterlidir ve sizden düzenli bir gönderi programı bekleyebilirlerse, mevcut kullanıcılarınızın katılımını ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlar.

Tabii ki, düzenli olarak daha fazla içerik yazmak, arama motorlarında da üst sıralarda yer alma şansınızı artırır ve bu da sonuçta yeni müşterilerin sitenize ulaşmasına yol açar. Ayrıca içeriğinizle tutarlı olmak, kullanıcılara sizin güvenilir, alanınızda uzman ve güvenilir olduğunuzu gösterecektir.


İdeal olarak, başlangıçta çok özel niş içerik yerine her zaman yeşil olan içerik üretmeye başlamak isteyeceksiniz, bu değerli ve akılda kalıcıdır ve yalnızca eski müşterileri geri getirmekle kalmaz, aynı zamanda yeni müşterileri de ziyaret etmeye teşvik eder.

Örneğin, 'taş masa nasıl temizlenir' üzerine bir yazı yazmak, yıllardır taş masaya sahip olan ve belirli dökülmeler için ekstra ipuçlarına ihtiyaç duyan, yakın zamanda bir taş masa satın almış ve nereye gideceğini bilmeyenler için her zaman faydalı olacaktır. temizlemeye başlayın veya bir taş masa almayı düşünen ve bakımının ne kadar zor veya kolay olduğunu öğrenmek isteyen biri.

4. Sayfa İçi SEO'yu İyileştirin


Sayfa içi SEO, içerikten satışları artırmak söz konusu olduğunda çok önemlidir. Başlık, anahtar kelime veya kullanıcı dostu sayfa teknikleri içermeyen kötü yazılmış veya biçimlendirilmiş içerik, potansiyel bir müşterinin geldiklerinden daha hızlı tıklamasını sağlayacaktır.

Fazladan zaman ayırmak ve sayfa içi SEO'nuzu geliştirmek, sitenizi daha kullanıcı dostu hale getirecek, arama sıralamalarınızı artıracak, arama motorlarının sayfalarınızı dizine eklemesini kolaylaştıracak ve genel olarak daha iyi içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İşte hemen uygulamanız gereken bazı önemli sayfa içi SEO adımlarından bazıları:

 • Karakter sınırı dahilinde ilgi çekici ve açıklayıcı meta başlıklar yazmak.

 • Kullanılan tüm görseller için anahtar kelimeye göre optimize edilmiş alternatif metin yazın.

 • Kısa, basit ve okunması kolay URL'ler kullanın

 • Başlıkları anahtar kelimelerle optimize edin

 • Arama motorlarında görünürlüğü ve alaka düzeyini artırmak ve kullanıcıları tıklamaya teşvik etmek için karakter sınırı dahilinde büyüleyici meta açıklamalar yazın.

 • Hemen çıkma oranlarını azaltmak için sayfa yükleme hızınızı artırın (bu, resimlerinizi tembelce yüklemek kadar basit olabilir).

5. Dahili Bağlantıyı Kullanın


Yani, harika bir içerik oluşturmak için birkaç saat harcadınız, ancak okuyucuların takip etmesi için herhangi bir dahili bağlantı eklemediniz mi? Neden?! Dahili bağlantı, kullanıcıları olabildiğince uzun süre sitenizde tutmanın ve onları okudukları blog gönderisine göre ilgilenebilecekleri ürünlere yönlendirmenin harika bir yoludur.


Tıpkı anahtar kelimelerinizde olduğu gibi, diğer her kelimede bir şeye bağlantı vererek içeriği spam yapmak istemezsiniz. Bunun yerine, doğal tutun ve bağlantı kurulacak birkaç alakalı makale veya ürün seçin. Örneğin, 'taş masa nasıl temizlenir' başlıklı bir makale için, taş masa çeşitlerinize veya sağlayabileceğiniz masa için özel temizlik ürünlerine bağlantı verebilirsiniz.

Bağlantıları çoğaltmamaya çalışın, her bahsettiğinizde taş tablolara bağlantı vermenize gerek yok ve 'buraya tıklayın' gibi bağlantılardan kaçının. Daha kullanıcı dostu olan ve blogun daha iyi akmasını sağlayan kısa ama alakalı bağlantı metni kullanın.


Bu bağlantıları kullanmadan, sitenize aşina olmayan, ancak makalenize tıklayan herhangi biri, tam olarak aradıklarını sattığınızın da farkında olmayacaktır. Bunları dahil etmek sizin için çok hızlı ve kolay bir satış olabilir!

6. Güçlü ve Etkileyici Bir CTA'ya Sahip Olun

Son olarak, bir CTA (harekete geçirici mesaj) olmadan bir makaleyi aniden sonlandırmayın, aksi takdirde kullanıcılar daha sonra ne yapmaları gerektiğini bilemezler ve sitenizin geri kalanına göz atmadan tıklamaları daha olasıdır. Güçlü ve çekici bir CTA bağlantısı veya düğmesi, kullanıcıları nereye gideceklerini, hangi ürünü satın alacaklarını veya hangi hizmete kaydolacaklarını yönlendiren neredeyse bir yön tabelası gibi davranır.


Örneğin, bir taş masanın nasıl temizleneceğiyle ilgili bir makaleyi okuduktan sonra, 'taş masa temizleme ürünleri yelpazemizi şimdi satın alın' yazan basit bir CTA eklemek, kullanıcıları makaledeki önerilerinize göre ihtiyaç duyduklarını tıklamaya ve satın almaya teşvik edecektir. .

İçerik, olası satışları satışa dönüştürmenin harika ve çok ulaşılabilir bir yoludur. Bu stratejileri uygulayarak daha fazla satış elde etme yolunda ilerleyeceksiniz!

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page