top of page

Google Reklamlarında Neleri Takip Etmeliyim ?

Güncelleme tarihi: 15 Ağu 2022

Google Reklam Kampanyalarınızı kurmanız haricinde takip etmeniz de önemli ölçüde sıralamanızı etkiler.


Google Reklamlarınızı bu rehber üzerinden okuduklarınız ile daha iyi yerlere getirebilirsiniz

Google Reklam Kampanyaları için adım adım giderek önce mantığı kavrayıp sonra da ufak tüyolar ile bu seriyi sonlandıracağız


İpucu #1 - Google Ads'de Neleri Takip Etmeliyim?


Google Ads üzerinde oluşturduğunuz reklam kampanyasında takip etmeniz gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır.

Anahtar Kelimelerinizin eşleme türleri kontrol ederek kampanyanıza entegre etmek bütçenizi doğru orantıda etkileyecektir.

Anahtar Kelime Kalite Puanlarını sürekli olarak takip ederek web siteniz ile entegrasyonunu sağlamalısınız.

Web sitenizin mobil uyumunu sürekli olarak yükseltmek kampanya performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Günlük arama terimi takibi yaparak reklamınızla alakalı olmayan terimleri muhakkak negatif olarak tanımlamak performansınızı yükseltecektir.

Dönüşümleri izleyerek kullanıcıların sitenizde gerçekleştirdiği eylemleri takip etmek uzun vadeli süreçte kampanyanız için size bir çok fikir verecektir.

Google Ads önerilerini takip ederek işinize yarayabileceğini düşündüklerinizi de uygulamak kampanya performansına olumlu etki edecektir.


İpucu #2 - Google Reklamı Verirken Dönüşümler Ne İfade Eder ?


Oluşturduğumuz reklam kampanyası ile web sitemize çektiğimiz müşteriler web sitemiz üzerinde bir takım eylemler gerçekleştirmektedir.

Dönüşümler bu eylemlerin bizim için en kıymetli olanlarıdır. Örneğin, arama butonuna tıklamak, satın alım gerçekleştirmek, form doldurmak, mail göndermek gibi eylemler dönüşüm olarak nitelendirilir.

Dönüşümler kaydedilirken yapay zeka da boş durmayarak arka planda bu metrikleri kaydeder. Uzun vade içerisinde reklam performansınızda kullanılacak bu metrikler yeni müşterileri edinmeniz için de büyük önem taşır.

Dönüşüm gerçekleştiren müşteri profili ile dönüşüm gerçekleştirmesi muhtemel olan yeni kullanıcılar yapay zeka tarafından tespit edilir ve onlara özel teklif stratejileri oluşturulur.

Örneğin, a kullanıcısı (soğuk müşteri) işiniz ile alakalı bir araştırma yaparken aynı anda b kullanıcısı (ılık müşteri) de arama yapıyorsa öncelik olarak b kullanıcısı yapay zeka tarafından kazanılmaya çalışılır.

Tabiki bu örnek a kullanıcısı önüne çıkmayacağınız anlamına gelmez fakat size en yakın müşteri edinme algoritması işletmenize en yakın müşteriyi belirlemede büyük rol oynar. Özellikle reklam maliyetinin düşürülmesinde yapay zekanın ve dönüşümlerin katkısı büyük olmaktadır.


Google reklamı verirken dönüşüm kurmayı unutmayınız.

İpucu #3 - Google Ads Dönüşümler Nasıl Kurulur ?


Google Ads üzerinde dönüşümleri 2 farklı şekilde kurabilirsiniz.

ilk seçenek direkt olarak reklam hesabınızın içinden belirlediğiniz eylemlere yönelik verilen etiketleri web sitenize manuel ya da Tag Manager ile eklemek.

İkinci seçenek ise Google Analytics içerisinde belirlediğiniz eylemleri kurmak ve etiketleri web sitenize manuel ya da Tag Manager ile ekleyip reklam hesabınızın içerisine aktarmak.

Unutmayınızki dönüşümler ile yapay zeka müşteri profilini ölçmekte ve uzun vadeli süreçte bu müşterilere yönelik benzersiz öneriler sunmakta, bu sebeple işinize yarayacak en net eylemleri dönüşüm olarak belirlemeniz gerekli.

Dönüşümleri kurmak elinizi çokça güçlendireceği için bu noktayı kesinlikle atlamamanızı öneririz aksi halde dönüşüm takibi yapılmadan oluşturulan ve devam eden reklam kampanyaları verimliliklerini günden güne yitirmektedir.


İpucu #4 - Google Ads Anahtar Kelime Tespiti


Anahtar Kelime Tespiti yapmak işiniz için en önemli noktalardan bir tanesidir. Anahtar Kelimeler sizi en iyi anlatan sözcüklerden oluşmalıdır.

Anahtar Kelime Tespiti için bir çok araç mevcut, bunların en başında Ahrefs, Semrush, Keywordtool.io, Ubersuggest gibi araçlar gelse de tespit için en doğru sonuçları verecek araç Google Keyword Planner ve Google Trends olacaktır. ( Sizi sizden daha iyi kimsecikler tanıyamaz! :))

Anahtar Kelime Planlayıcı üzerinden araştıracağınız kelimeleri teker teker ya da toplu şekilde seçerek kampanyanıza entegre edebilirsiniz.

Anahtar Kelimelerinizi kampanyanıza entegre ederken Eşleme Türlerine dikkat etmeyi unutmayın :)


İpucu #5 - Google Ads Negatif Anahtar Kelime Nedir ?


Negatif Anahtar Kelimeler reklam kampanyamızın hedefine ulaşması için önemlidir.

Aslında bu kelimeler direkt olarak kullanıcıya görünmek istemediğimiz anahtar kelimelerdir. Tam eşlemeli anahtar kelimeler kullanıyorsanız çok ihtiyacınız olmayacaktır fakat geniş eşlemeli ve ya sıralı eşlemeli anahtar kelimeler kullanıyorsanız negatif anahtar kelimeler reklam kampanyanızın hayatını kurtaracaktır.

Günlük olarak arama terimlerinizi takip ederek işinize uygun olmayan tüm terimleri negatifleme yaparak oyun dışı bırakmanızı öneririz.

Bu sayede istemediğiniz tıklamaları önleyecek, maliyetlerinizi doğru kelimelere yönlendirerek verimliliğinizi arttıracaksınız.


Google Reklam Yönetimi Serimiz Devam Edecektir


Daha fazla bilgi almak ve ya reklamlarınız ile ilgili destek almak için bize ulaşın.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page