top of page

Google Reklamlarım Yayınlanmıyor

Google Reklamı Veriyorum Ama Yayınlanmıyor Diyorsanız Bu Makale Size Göre

Google reklamı verdikten sonra yayınlanmaması için bir çok sebep bulunabilir


Google Ads hesabınızı oluşturduktan sonra reklam kampanyanızı oluşturup incelenmesi için gönderdiniz fakat reklamınız bir türlü incelenmiyor ya da incelendikten sonra yayınlanmıyor. Bu tip sorunlar son zamanlarda Google Ads tarafında artış göstermeye başladı sebebini kimsenin net olarak bilmediğini lakin google ads arka planında yani sistemde bir takım güncellemelerin olduğunu idda edebilir lakin kanıtlayamayız.Google reklamlarının yayınlanmaması için bir çok sebep bulunabilir, bu sebeple konuyu etraflıca ele almamız gerekiyor.


Google reklam kampanyalarınızda bulunabilecek başlıca sorunlar ile ilerleyip, seriyi tamamlayacağız.


Google Reklamlarım Yayınlanmıyor

Google Ads hesabınızı oluşturduktan sonra reklam kampanyanızı oluşturup incelenmesi için gönderdiniz fakat reklamınız bir türlü incelenmiyor ya da incelendikten sonra yayınlanmıyor.

Google Ads Reklam İncelemesi Nedir ?

Google Ads Reklam İncelemesini Nasıl Yapar ?

Google Ads Reklamı Oluşturdunuz ve Reklam İncelemesi Tamamlanmıyor

Google Ads Reklamlarınız Onaylanmadı Sorunu

Google Ads Reklamınız Onaylandı Fakat Yayınlandığından Emin Değilsiniz


Google Ads Reklam İncelemesi Nedir ?


Google Ads şeffaf bir ortam yaratmak adına tüm reklamları bir süzgeçten geçirmekte ve Google Reklamcılık Politikalarına uygun olmaları durumunda yayınlanmalarına izin vermektedir.


Her google reklamı veren kullanıcının oluşturduğu reklam kampanyaları google ads yapay zekası tarafından taranmakta ve aslında yapay zeka ile onaylanmaktadır. Yapay zeka bu noktada çok iyi çalışsa da bazı kullanıcılar sistem açıklarından faydalanmakta ve kötü amaçlı reklamlar verebilmektedir.


Google reklamların politikalara uygunluğunu önemser ve bu sebeple mağduriyetlerin yaşanmaması adına tüm google reklamlarını inceler.


Google Ads Reklam İncelemesini Nasıl Yapar ?


Google Ads reklamı oluşturduktan sonra kampanyanızı oluşturarak incelenmesi için kampanyayı yayınlarsınız, peki inceleme esnasında Google Ads Reklam incelemesini neye göre gerçekleştirir birlikte inceleyelim;

  • İlk adımda web siteniz google botları tarafından taranarak, içerisinde olası bir yanlışlık, yönlendirme, zararlı yazılım ya da herhangi bir reklam politikası maddesine uymayan bir durum var mı diye kontrol edilir.

  • İkinci adımda url geçerliliğiniz kontrol edilerek tüm dünya üzerinden erişilebiliniyor mu diye kontrol edilir.

  • Üçüncü adımda reklam metinleriniz ya da görsel/videolarınız yine google ads yapay zekası tarafından taranarak siteniz ile bağdaştırılır.

  • Dördüncü adımda belirlediğiniz anahtar kelimeler taranarak ilk üç adımdaki maddelere uygunluğu kontrol edilir.

  • Beşinci adım itibari ile yapboz tam olarak birleştirilir ve genel tarama yapıldıktan sonra reklamınız onaylanır ya da onaylanmaz.

Reklamlarınız onaylanmadığı taktirde google reklamcılık politikalarını detaylıca okuyarak hangi alanda hata yaptığınızı tahmin edebilir, bu hatayı giderdikten sonra itiraz gönderebilirsiniz.

Yapacağınız Google Ads Reklam İtirazının detaylı, tutarlı ve kanıtlı olmasına lütfen özen gösteriniz, aksi halde red kaçınılmazdır.

Google Ads Reklamı Oluşturdunuz ve Reklam İncelemesi Tamamlanmıyor


Google Ads hesabınızda oluşturduğunuz reklamların incelemesi bazen belirtilen süre içerisinde gerçekleşmeyebilir. Google reklamları incelenmesi için belirtilen süre 1-2 İş günü olmasına rağmen %99 oranında yarım saat ile kırk beş dakika arasında bir süreçten geçerek onaylanmakta ya da onaylanmamaktadır.


Oluşturduğunuz reklam kampanyasında inceleme için ilk kırk beş dakika geçtiyse endişelenmeyin, bu noktada google reklamınız 2-8 saat aralığında değişen bir süreçte incelenmektedir. Bu süre içerisinde de reklam kampanyanızın incelemesi gerçekleşmediyse, 1-2 gün aralığında kesin olarak incelenmektedir.


Google reklamlarının uzun süren incelenmesi reklamın onaylanmadığı anlamına gelmediği gibi onaylandığı anlamına da gelmemektedir. Bu noktada sadece sabırlı davranmanız ve reklam kampanyanızda ya da reklam ayarlarınızda bir değişiklik yapamamanız gerekmektedir. Aksi davranışlarınız google ads sistemini zora sokabilir, sistemde karışıklığa yol açabilir ve süreç başa dönebilir.

Sabırlı bir şekilde bekleyerek sistemin size yanıt vermesine mutlaka olanak sağlayınız, olumlu ya da olumsuz bir durumda Ads hesabınızda o bildirimi göreceksiniz.Google Ads Reklamlarınız Onaylanmadı Sorunu

Google Ads reklamlarınız eğer inceleme sonrasında onaylanmazsa bunun bir çok sebebi olabilir. Google reklamlarınız onaylanmadığı taktirde size neden onaylanmadığına dair bir açıklama yapılmaktadır. Reklamlarınıza itiraz ederek tekrar şansınızı denemeniz mümkün buraya tıklayarak anında itiraz nasıl edilir detaylıca öğrenebilirsiniz.


Ayrıca Google Reklamcılık Politikalarını okuyarak sebebin ne olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz. Buraya tıklayarak reklamcılık politikalarını öğrenin.

Google Ads Reklamınız Onaylandı Fakat Yayınlandığından Emin Değilsiniz


Google Ads hesabınızda oluşturduğunuz reklamların incelemesi olumlu olarak sonuçlandıktan sonra anında reklamlar gösterim almamakta, bir kaç dakika hatta saat sonrasında reklamlar yayınlanabilmektedir. Yeterli bir süre beklediniz fakat hala reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığından emin değilseniz buraya tıklayarak sorun gidericiyi kullanabilirsiniz.


Google reklamlarınızın yayınlanmaması için yine de başka bir şeyler yapmak istiyorsanız şu adımları izlemeniz faydalı olacaktır;

  • Anahtar Kelime Kontrolü

Ekran görüntüsünde olduğu gibi Anahtar Kelimenizin Durumunu Uygun yazısının üzerine imlecinizi getirerek kontrol edebilir, Yeniden Test Et butonuna tıklayarak incelenmesini tekrar talep edebilirsiniz.


  • Tıklama Başı Maliyet Kontrolü

Tıklama başı maliyetiniz, google reklam kampanyanızdaki anahtar kelimeler için açık arttırmaya girmeyi engelliyor olabilir. Düşük belirlediğiniz tıklama başı ücretlerini yükselterek açık arttırmaya girebilir yani reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.


  • Bütçe Kontrolü

Belirlediğiniz günlük bütçenin de az oluşu reklamlarınızın yayınlanmamasına sebebiyet verebilir. Anahtar kelimelerin tıklama başı maliyetleri yüksek olduğu durumlarda az belirlenen günlük bütçe tutarı sebebi ile reklam yayınlanmayabilir.

  • Hedef Kitle Kontrolü

Bazı google reklam kampanyası türlerinde (Discovery, Max Performans, Görüntülü, Video) hedef kitleler belirlenir ve bu hedef kitlelerin yetersiz sayıları nedeni ile reklamlar yayınlanmayabilir. Bu versiyonda hedef kitlenizi genişleterek ya da optimize hedefleme seçeneğini aktif hale getirerek reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

  • Zaman Planlaması Kontrolü

Gözden kaçan bir hata olarak bonus, reklam zaman planlaması google reklam kampanyası oluşturulurken çoğumuzun aklına gelmeden geçilmekte ya da üstün körü seçim yapılmaktadır. Farkında olmadan kampanyanızın saati ile oynamış olabileceğinizden ayarlar kısmından kontrol ederek oynamadığınıza emin olmanız gerekir.


Tüm bu adımları elden geçirdikten sonra muhtemelen reklamlarınız tıkır tıkır çalışmaya başlayacak ve probleminizden kurtulmuş olacaksınız. Google reklamları ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için bizi takip edebilir, kampanyalarınız için profesyonel destek almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page