top of page

Google Reklamı Verirken Reklam Metinleri Nasıl Olmalı ?

Birlikte Google Reklam Metni Oluşturalım

Google reklamlarınızın profesyonel görünmesi önemlidir.


Kullanıcıların büyük bir kısmı google arama motoru üzerinden hizmet ya da ürün armaktadır, bu sebeple arama ağı reklamları bizim için öncelik verilmesi gereken bir grup olacaktır.Google arama ağı reklamları için reklam metinlerinizi farklılaştırmanız ve kullanıcıya hitap edecek şekilde oluşturmanız google reklam performansınız açısından faydalı olacaktır.


Birlikte reklam metinlerinin, reklam gruplarının nasıl olması gerektiğine dair bir kaç inceleme yaparak yazımızı sonlandıracağız.


Google Reklamı Verirken Reklam Metinleri Nasıl Olmalı ?

Google arama ağı reklamları için reklam metinlerinizi farklılaştırmanız ve kullanıcıya hitap edecek şekilde oluşturmanız google reklam performansınız açısından faydalı olacaktır.

Google Reklam Grupları Kaç Adet Olmalıdır ?

Google Reklam Metnini Nasıl Yazmalıyım ?

Örnek Google Reklam Metni

Google Reklam Kampanyasında Performansı Nasıl Arttırabilirim ?


Google Reklam Grupları Kaç Adet Olmalıdır ?


Google reklamlarınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta mevcuttur. İlk adımımız google reklamımızın kurgusunu doğru yapılandırmaktan geçer. Örneğin, bir beyaz eşya teknik servisi olduğunuzu varsayalım ve hizmet ağı kapsamınızı üç ana kategoride değerlendirelim. Bu kategoriler de Televizyon Servisi, Buzdolabı Servisi ve Kombi Servisi olsun.


Reklam kurgumuzu bu örnek üzerinden açıklayarak ilerleyelim. Örnekteki hizmetin reklam kurgusu için bir kampanya oluşturduktan sonra;

 • Oluşturduğumuz kampanya içerisinde 3 Ayrı Reklam Grubu oluşturacağız, bunlar ayrı ayrı sunduğumuz hizmetleri temsil edecektir. Örnek olarak, TV Servisi Grubu, Buzdolabı Servisi Grubu, Kombi Servisi Grubu.

 • 3 Ayrı reklam grubumuz bu hizmetler ile alakalı anahtar kelimeleri içermelidir.

Her bir reklam grubu içerisinde maksimum üç adet duyarlı arama ağı reklamı oluşturulabilmektedir. Bu sebeple her reklam grubu için yaratıcılığınızı zorlayarak üç ayrı duyarlı arama ağı reklamı oluşturmak uzun vadeli süreç içerisinde hangi reklamların ve hangi reklam metinlerinin daha iyi performans gösterdiğini sizlere net şekilde sunacaktır.


Bu noktadan yola çıkarak belirli bir süre sonra en iyi performans gösterenleri tek bir reklamda birleştirerek diğerlerini kaldırabilirsiniz.

Google Reklam Metnini Nasıl Yazmalıyım ?

Google reklam metinlerinizi yazarken öncelikli olarak acil, acele, hemen, hadi, şimdi gibi klişe kelimeleri kullanmamanızı öneririm. Bu tip kalıplaşmış kelimeler genellikle re-marketing reklamlarında görüntülü şekilde kullanılırsa daha iyi sonuç verebilir fakat doğrudan hizmet ya da ürün satın almak isteyen kullanıcılarda negatif etki yaratmaktadır.

Burada önemli nokta müşteri gibi düşünerek onların ihtiyaçlarına cevap verebilecek ya da doğrudan onlara hitap edebilecek kelimeler bulmaktır. Reçetemiz kısaca şu şekilde olacaktır;

 1. Müşteri gibi düşün

 2. Amacına hizmet eden kelimeleri bul

 3. Anahtar kelimelerin ile bağdaştır

 4. Genel ibarelerden kaçın

 5. Rakiplerinizi kopyalamayın

Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra google reklamınızın en üstünde görünen bildirimin yani Reklam gücünün İyi ve ya Mükemmel olduğunu teyitlemeden asla ekrandan çıkış yapmayın ve yaratıcılığınızı konuşturmaya bu güce erişene kadar devam edin.


Ayrıca reklamınızı yazmayı bitirdikten sonra Reklam Uzantılarını mutlaka doldurun. Reklam uzantılarını doldurmak performansınızı olumlu yönde etkileyecektik, google reklamlarında her ne kadar ücret ile rekabet edilse de kapladığınız alan itibariyle de rakiplerinizi dekarte etmeniz mümkündür. Çünkü reklamlar özellikle mobil cihazların hepsinde farklı boyutlarda farklı alanlar kaplamaktadır, en çok alanı kaplayacağınız garanti olmasa da bu şekilde bir kurgu yapmakta fayda var.


Ek Tavsiye: Reklam metinlerinin sağ alt köşesinde bulunan 30-90 karakterin hepsini doldurmayın, bazı başlıklarınızın kısa olması performansızı kötü etkilemez.


Örnek Google Reklam Metni


Yukarıda verdiğimiz teknik servis hizmeti sağlayan bir işletme için örnek Kombi Servisi reklam grubu için metinler yazalım;

 1. Başlıklar

 • Kombi Tamiri

 • Kombi Bakımı

 • Kombi Onarım Hizmeti

 • En Yakın Kombi Servisi

 • Garantili Hizmet Alın

 • Parça Garantili Servis

 • Kombi Bakımı ve Onarımı

 • 7/24 Kombi Servisi

 • Kombi Yedek Parça Servisi

 • En İyi Kombi Servisi

 • Kombiniz İçin Doğru Adres

 • X Lokasyonu Kombi Tamiri

 • Destek Kaydı Oluşturun

 • Müşteri Hizmetlerine Bağlan

 • Ücretsiz Teklif Al

 1. Açıklamalar

 • X Lokasyonu Kombi Tamir ve Bakım Hizmetleri için bizi arayın.

 • X Ay parça ve işçilik garantili kombi servisi hizmeti alın.

 • 7/24 Destek kaydı oluşturun, ekibimiz size ulaşsın.

 • X Firması olarak Kombi Servisinde 5 yıldır profesyonel ekibimiz ile hizmet sağlıyoruz.

Örnek bir reklam metni Kombi Servisi için bu şekilde makul düzeyde oluşturulabilir. Unutmayınız ki google reklam başlıklarınızda ticari marka adı kullanımı kısıtlanmıştır, bayisi olduğunuz firmanın sizi bayi olarak gösteren bir belgesini google ile paylaşmadığınız sürece marka adını reklamlarda kullanmanız reklamlarınızın onaylanmamasına hatta google ads hesabınızın askıya alınmasına sebep olacaktır.


Ek Tavsiye: Reklam başlıklarınızda {Keyword:Kombi Servisi} yazmanız durumunda kullanıcıların aramış olduğu anahtar kelime reklam metninizde yer alacaktır. Bu şekilde ticari markaları metinlerde bizzat yazmadan reklamlarınızda geçirebilirsiniz.


Ayrıca google reklam metinlerinizde lokasyonunuz değişken ya da müşterilerin bulunduğu konuma göre olsun isterseniz {Location yazarak duyarlı konum özelliğini reklam metinlerinize eklemiş olursunuz, bu sayede anahtar kelimenizi aratan kullanıcının konumuna göre reklam metininizdeki başlık değişkenlik gösterir.


Google Reklam Kampanyasında Performansı Nasıl Arttırabilirim ?


Google Reklam kampanyanızda performansı arttırmanın ilk ve en basit yollarından bir tanesi Anahtar Kelime eşleme türlerinizi düzenlemekten geçer. Anahtar kelimelerinizin eşleme türlerinin geniş eşleme olmadığından emin olun.


Geniş eşlemeli anahtar kelimeler, negatif anahtar kelimeler bakımından zengin, sürekli kontrol edilen ve otomatik teklif stratejisi ile kullanılan kampanyalarda en iyi sonucu verirken kampanya zemini hazırlanılmadıysa işletmenizi size çok aykırı alanlarda görünür kılmaktadır.


Anahtar kelime eşleme türünden sonra dönüşümleri google ads hesabına entegre etmeniz gerekmektedir. Dönüşümler uzun vadeli süreçte otomatik teklif stratejilerine geçiş yapabilmeniz için büyük önem taşır.


Günlük olarak kampaya verilerini incelemeniz ve arama terimlerini kontrol ederek görünmek istemediğiniz terimleri negatif anahtar kelimelere eklemek google reklamlarınızın kalitesini büyük oranda arttıracaktır.


Son olarak kampanyalarınız için benzersiz kitleler oluşturmalı ve bu kitlelerin sayıları yeterli düzeye ulaştığı zaman re-marketing kampanyaları hazırlamalısınız, google re-marketing kampanyaları ile tabiri caizse sizi ziyaret eden müşteriye bir şeyler aldırana ya da sizinle etkileşime geçene kadar işletmenizi görünür kılmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu şekilde daha önce sizinle etkileşimde bulunmuş bir müşteriye de kendinizi tekrar gösterme fırsatı yakalamış olursunuz. Her sektör için uygun olmasa da çoğu sektör için google da yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmanız harika sonuçlara gitmenize sebep olacaktır.93 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page