top of page

Google Reklam Yönetimi

Google Reklam Kampanyalarınızı Yönetmek ve Daha İyi Performans Almak İçin Rehberiniz Niteliğinde


Google Reklamlarınızı bu rehber üzerinden okuduklarınız ile daha iyi yerlere getirebilirsiniz

Google Reklam Kampanyaları için adım adım giderek önce mantığı kavrayıp sonra da ufak tüyolar ile bu seriyi sonlandıracağız


İpucu #1 - SEM Mantığını Anlamak


SEM= Search Engine Marketing diğer adı ile Arama Motoru Pazarlama.

Arama Motoru Pazarlaması’nın asıl mantığı internet üzerinde bir şeyler arayan potansiyel müşterilere hizmeti, ürünü satmak ya da pazarlamaktır.

Müşterinin ürün ya da hizmete ulaşmak için kullandığı kelimeler anahtar kelime olarak adlandırılır ve reklam verilen platform üzerinde her kelime için belirli bir ücret aralığı mevcuttur. Arama Motoru Pazarlaması kullanan işletme ya da kişiler, müşterilerine ulaşabileceklerini düşündükleri hizmetleri ve ya ürünleriyle alakalı anahtar kelimeleri tespit ederek reklamlarını bu kelimeler üzerinden kurgulamaktadır.

Kısaca anahtar kelimelere belirli ücretler ödeyerek arama motorunda müşteriye görünürlüğü arttırmak temel prensiptir.

Arama Motoru Pazarlama ise günümüzde en çok Google üzerinden yapılmaktadır.


İpucu #2 - İşim İçin Hangi Reklam Platform Uygun ?


Aslında sunumunuza bağlı olarak işiniz için her platform uygundur. Bu noktada planlı hareket etmek işiniz için çok daha mantıklı olacaktır.

İşletmenizin kısa vadeli ve uzun vadeli olmak üzere hedeflerini belirlemek sizi daha kısa sürede hedeflerinize götürecektir. Bu noktada işletmenin önceliğinin belirlenmesi ve ona uygun hareket edilmesi gerekir. Basit şekilde kısa vadede kazanç sağlayıcı uygulamalar ile başlanarak uzun vadeli planlara yatırım yapılmalıdır.

Örnek olarak bir eğitmen olduğunuzu varsayalım. Müşterilerinize ivedi şekilde ulaşmanız ve kazanç elde etmeniz gerekmektedir.

Bu noktada sosyal medya reklamcılığı ile müşteri kazanmak büyük oranda zor olacaktır fakat iyi tasarlanmış bir web sitesi ve arama motoru pazarlaması kullanmak sizi çok daha kısa sürede kazanç yoluna götürecektir.

Uzun vadeli süreçte ise sosyal medya araçlarını işinize entegre etmeniz adımlarınızı daha da sağlamlaştıracaktır.


Google'da her gün 5.6 Milyar Kişi bir şeyler arıyor !

İpucu #3 - İzlemem Gereken Strateji Nedir ?


Kesinlikle planlı hareket etmenizi öneririz. Öncelik olarak Adım 2’yi okumanızı tavsiye ediyoruz. Kısa vadeli planlama ile elde edeceğiniz gelirin bir kısmını uzun vadeli planlamanız için biriktirmeniz iş modelinizin gelişmesi için büyük önem arz etmektedir.

Kısa vadeli planlamanız için arama motoru pazarlamasında sizi başarıya götürecek SEM Uzmanları ile çalışmanız süreç sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Arama Motoru Pazarlamasında profesyonel şekilde yönetilen bir reklam kampanyası işiniz için harikalar yaratabilir, unutmayın ki her gün 5.6 Milyar insan Google’da bir şeyler arıyor ! :)

Uzun vadeli planlamanız için de muhakkak sosyal medya için uzman kişiler ile çalışmanız işletmenizi başarıya daha kısa sürede ulaştıracaktır.


İpucu #4 - Google Reklama Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım ?


Bu adım itibari ile arama motoru pazarlamasına daha da yoğunlaşacağımızı belirtelim. Yani artık Google Ads için konuşmaya başlayabiliriz.

Google Ads üzerinde reklam yayınlayabilmek için günlük bir reklam bütçesi belirlemeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz günlük bütçe üzerinden harcama yapılarak gün sonu bu tutar sizden alınır.

Kabaca günlük bütçe için anahtar kelimelerinizin tıklama başı maliyetlerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ortalama TBM oranlarına göre her sektör için günlük reklam bütçesi değişkenlik göstermektedir. Bu oranlar doğrultusunda en düşük tutar ile başlayarak reklamlarınızı yayınlamanızı tavsiye ederiz.


İpucu #5 - Google Ads'de Hangi Reklam Türü İşime Yarar ?


Google Ads içerisinde bir çok farklı reklam türü barındırmaktadır fakat en çok Arama Ağı reklamları kullanılmaktadır. Google üzerinde işletmenize dair bir şeyler arayan müşterilerinize ulaşmanızın en kolay yolu Arama Ağı reklamlarıdır. Diğer reklam türlerine sonraki yazılarımızda detaylı olarak değineceğiz.

Arama Ağı reklamlarında iki farklı reklam tipi bulunmaktadır, bunlar;

1- Dinamik Arama Ağı reklamları, bu reklam türü web sitenizi tarayarak müşterilerinizin karşısına en alakalı URL’lerinizi çıkartmakta ve tüm reklam metinlerini yapay zeka oluşturmaktadır. Dinamik Arama Ağı reklamları kitle ile kullanıldığında güzel sonuçlar vermesine rağmen ilk kullanım için çok uygun bir tercih değildir.

2- Duyarlı Arama Ağı reklamları, bu reklam türünde 15 Adet Başlık ve 4 Adet açıklama metni oluşturarak reklamınızı kontrollü şekilde düzenleyebilmektesiniz. Ayrıca reklamınıza tıklayanları sadece belirtmiş olduğunuz URL’ye yönlendirebilirsiniz.

Arama Ağı Reklamlarınızda işiniz ile alakalı uzantılar oluşturarak reklam performansınızı arttırabileceğinizi de belirtmek isteriz.

Reklam metinlerinizi özenle oluşturmanızın da müşterilerinizi yakalayabilmek için büyük bir fırsat sunduğunu unutmamalısınız.


Google Reklam Yönetimi Serimiz Devam Edecektir


Daha fazla bilgi almak ve ya reklamlarınız ile ilgili destek almak için bize ulaşın.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page