top of page

Google Partner Ajans Nedir ?

Google Partner Ajansı Olmak Ne Anlama Gelir ?

Google Partner Ajanlar ile çalışmak mantıklı bir seçenek mi ?


Arama motoru reklamlarını kullanan çoğu işletme google reklamcılığı için görüşme sağladıkları firmaların çoğundan google partner ajansı olduklarına dair cümleler duymaktalar. Google Partneri ya da Google Partner Ajansı olmak firmalar ve müşterileri için ne ifade etmektedir, birlikte inceleyelim.Google Partner Ajanslar ya da Google İş Ortakları ikiye ayrılmaktadır.


Sırasıyla bu ayrıma değinelim ve aradaki farkları analiz edelim.


Google Partner Nedir ?

Google Partnerliği, google tarafından sunulan ücretsiz hizmetlerde firmaların belirli koşulları yerine getirerek kazanılan bir ünvandır. Google Partneri ünvanı bir kişi ya da şirket tarafından kazanılabilir.

Google Ads Partner Ajansı Nedir ?

Google Ads Partner Ajansı Şartları Nelerdir ?

Google Ads Partner Ajansı ve Google Premier Partner Ajansı Arasındaki Farklar Nelerdir

Google Ads Partner Ajanslarının Ayrıcalıkları

Google Ads Partner Ajansları Nasıl Sorgulanır ?


Google Partner Nedir ?


Google Partnerliği, google tarafından sunulan ücretsiz hizmetlerde firmaların belirli koşulları yerine getirerek kazanılan bir ünvandır. Google Partneri ünvanı bir kişi ya da şirket tarafından kazanılabilir.


Google Partneri olan kişi ya da şirketler çeşitli ayrıcalıkları kazanmaya hak kazanırlar. Bu ayrıcalıklar Google tarafından yapılan toplantılara katılım, çeşitli hediyeler ya da sunulan hizmet nezdinde bir takım firma ya da kişiyi öne çıkarıcı destekler olabilir.

Google Ads Partner Ajansı Nedir ?

Google Ads Partner Ajansı, çeşitli şirketlere ya da kişilere google reklam hizmeti sunan firma ya da kişilerdir. Google reklamı verirken çoğu işletme reklamları için dışarıdan google ads danışmanları ya da google ads uzmanları tarafından destek almaktadır. Google reklamı alanında uzman kişilere Google Ads Danışmanı ya da Google Ads Uzmanı ismi verilmektedir.

Google Partner Ajansı olmak görece ülkemizde bulunan şirketler açısından zordur. Google reklamı veren müşteri portföyünün geniş olması ve sürekli genişliyor olması gerekmektedir.


Google Ads Partner Ajansı Şartları Nelerdir ?


Google Ads Partner Ajansı olabilmek için bu alanda hizmet sağlayan firmaların google reklamı konusunda öncelikle uzmanlaşmış ya da google reklamlarında uzman kişileri bünyesinde çalıştırıyor olması gerekmektedir.


Google Ads Partner Ajansı Olma şartları ;

  • Google Skill Shop sertifikalarına sahip olmak,

  • Yönetici olarak ekli olan çalışanların en az %50'sinin bu sertifikalara sahip olması,

  • Son 90 Gün içerisinde 10.000$ harcama gerçekleştirmiş olması,

  • Müşteri ağını düzenli olarak arttırması ve hesap sağlığını %70'in üzerinde tutması

bir firmanın google partner ajansı olması için gerekli şartlar arasındadır.


Google reklam hizmeti sağlayan firmaların Google İş Ortağı olabilmeleri için yukarıda yazılan nitelikleri taşıyor olması gerekmektedir.


Google Partnerliğinde iki ayrım var demiştik ;

  1. Google Partner

  2. Google Premier Partner

Google Partnerliği için yukarıda açıklamış olduğumuz şartlar geçerlidir fakat Google Premier Partner'i olabilmek için yukarıda yazılan şartlara ek olarak,

Google'ın ülke bazında veri tabanında kayıtlı tüm Google Partner şirketlerinin üstünde hesap harcaması yapılması gerekir.


Google Premier Partner Ajansı olabilmek için Türkiye'de en fazla harcama yapan firmalar arasında %3'lük dilime girmek gerekmektedir.


Google Ads Partner Ajansı ve Google Premier Partner Ajansı Arasındaki Farklar Nelerdir ?


Google Partner Ajanslar ve Google Premier Partner Ajanslar arasında ayrışan en önemli fark destek ekibi ile iletişime geçilmesi konusunda ortaya çıkmaktadır.


Google Premier Partner Ajanslar, destek ekibi tarafından öncelikli listede yer almakta ve müşterilerin google ads hesaplarındaki oluşabilecek sorunlar daha hızlı ve erken çözülebilmektedir. Normal Google Partnerler ise bu noktada ek bir özelliğe sahip değildir.


Google Ads Partner Ajanslarının Ayrıcalıkları


Müşteri destek kısmı haricinde google partner ajansı olmanın ek bir ayrıcalığı çok fazla bulunmamaktadır. Bazı zamanlar Google Partnerlerine özel promosyonlar tanımlanarak müşterilerine uygulanabilmektedir.


Ayrıca Google Partnerleri diledikleri kadar yeni hesap açabilmekte ve kapatabilmektedir.


Google Ads Partner Ajansları Nasıl Sorgulanır ?


Buradaki linke tıklayarak google partneri olduğunu idda eden firmanın ismini girerek arama yapabilir ve gerçekten google parteri olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.


Ayrıca Google Partneri olarak kendini tanıdan kişi ya da firmanın google partner rozetine sahip olup olmadığını sorabilir, web sitesine eklemesi gereken zorunlu rozeti footer kısmında inceleyebilirsiniz. Google Partnerleri hizmet sağladıkları web sitelerine google iş ortağı rozetlerini eklemek zorundadır.

Google İş Ortağı Rozeti şu görünümdedir ve bizim google iş ortağı rozetimizi tıklayarak kontrol edebilirsiniz;8 görüntüleme0 yorum
bottom of page