top of page

Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifika İncelemesi

Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifikasının kapsamlı bir incelemesi. Bu, dijital pazarlamada kariyer başlatmak için iyi bir sertifika mı?

Dijital pazarlama ve e-ticaretin yüksek talep gören alanlarında kariyer yapmak istiyor ancak deneyiminiz veya üniversite diplomanız yoksa, Google Dijital Pazarlama ve e-Ticaret profesyonel sertifikası harika bir başlangıç ​​noktasıdır.Mayıs 2022'de yayınlanan bu Google kariyer sertifikası, sizi dijital pazarlama veya e-ticaret alanında giriş düzeyinde bir iş bulmak için gereken becerilerle donatacak. 6 aylık (veya daha kısa) bir süre boyunca, arama, sosyal medya ağları ve e-posta pazarlaması gibi popüler kanalları kullanarak dijital pazarlama kampanyalarını nasıl tasarlayacağınızı ve yürüteceğinizi öğreneceksiniz.


Bu incelemede, Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikası hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz . İnceleme, sektörde 15 yıldan fazla uygulamalı deneyime sahip deneyimli bir Dijital Pazarlamacı ve eğitmen tarafından yapıldı.

Bu incelemenin sonunda, Google Dijital Pazarlama Sertifikalı bir profesyonel olmak için ne gerektiğini ve bu Google Dijital Pazarlama Sertifikasının zaman ve çabaya değip değmediğini öğreneceksiniz.


Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifika İncelemesi

 • Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikası Nedir?

 • Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikasının Maliyeti Ne Kadardır?

 • Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifika İçeriği

 • Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifika Sınavları

 • Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikası Ne Kadar Zor?

 • Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikası Buna Değer mi?

 • Dikkate Alınması Gereken Diğer Dijital Pazarlama Sertifikaları

 • Diğer Google Kariyer Sertifikaları


Kararımız Google tarafından sağlanan bu, işe hazır beceriler geliştirmek için en iyi giriş seviyesi dijital pazarlama sertifikalarından biridir. Sadece altı ayda (veya daha kısa sürede) akredite bir sertifika alabilir ve önceden deneyime sahip olmadan dijital pazarlama veya e-ticarete girebilirsiniz. Sertifika, bir dijital pazarlama profesyonelinin günlük olarak gerçekleştirmesi beklenen en önemli görevleri kapsayan 7 kursu içerir. Takip etmesi kolay dersler ve iyi tanımlanmış bir yapıya sahip uygulamalı bir derstir.


Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikası Nedir?

Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifikası, bireylerin önceden herhangi bir deneyime veya dereceye sahip olmadan dijital pazarlama ve e-ticarete girmelerine yardımcı olmayı amaçlayan giriş seviyesi bir Google sertifikasıdır .


Sertifika, Google pazarlama uzmanları tarafından hazırlanan ve Coursera tarafından verilen 7 kursu içerir. Tüm kurslar %100 çevrimiçi olarak tamamlanabilir.


Verilen sertifika, Amerikan Reklam Ajansları Birliği (4A) ve Amerikan Reklamcılık Federasyonu (AAF) tarafından akredite edilmiştir.


Bu Sertifikayı Kimler Uymalı?

Dijital pazarlama ve e-ticaretin nasıl çalıştığını öğrenmek isteyen herkes kursları takip edebilir ve sertifika alabilir. Sertifikayı tamamladıktan sonra, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli dijital pazarlama işlerine başvurabilirsiniz:

 • Genç Dijital Pazarlama Uzmanı

 • SEO Uzmanı

 • Google Reklamları Uzmanı

 • E-posta Pazarlama Uzmanı

 • Genç e-Ticaret Uzmanı

Ne Öğreneceksin?

Dijital pazarlama ve e-ticaretin çeşitli yönlerini kapsayan kapsamlı bir kurstur. Kurs boyunca şunları nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz:

 • Dijital pazarlama ve e-ticaret stratejisi oluşturun

 • SEO nasıl çalışır ve en önemli arama motoru sıralama faktörleri

 • Müşterilerle bağlantı kurmak ve etkileşim kurmak için sosyal medya nasıl kullanılır?

 • E-posta pazarlaması nasıl kullanılır?

 • Pazarlama kampanyalarınızın başarısını nasıl ölçebilirsiniz?

 • E-Ticaret ve çevrimiçi mağazalar nasıl çalışır?

 • İş görüşmelerine nasıl hazırlanılır ve dijital pazarlama ile ilgili işlere nasıl başvurulur

Ayrıca Canva, Constant Contact, Hootsuite, HubSpot, Mailchimp, Shopify, Twitter, Google Ads ve Google Analytics gibi popüler dijital pazarlama araçlarını nasıl kullanmaya başlayacağınızı öğreneceksiniz.Zaman Yatırımı ve Sertifikasyon


Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikasını tamamlamak için toplam süre 152 saattir. Ayda 25 saat ders ayırırsanız tüm dersleri 6 ayda bitirebilirsiniz.

Sertifika almak için yedi dersin tümünü tamamlamanız ve tüm not verilen sınavları geçmeniz gerekir.


Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikasının Maliyeti Ne Kadardır?


Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikası almanın toplam maliyeti 234 ABD dolarıdır. Kurs, Coursera tarafından Coursera plus abonelik aracılığıyla sunulur ve aylık 39 ABD dolarıdır. Öğrencilerin kursu tamamlamaları ve sertifika almaları ortalama 6 ay (6 X 39 $) sürer.


Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifika İçeriği


Bu Google sertifikasını tamamlamak için serinin parçası olan yedi kursu da başarıyla tamamlamanız gerekir.

 1. Dijital Pazarlama ve E-ticaretin Temelleri

 2. Dijital Pazarlama ile Müşterileri Çekin ve Etkilenin

 3. Beğenilerden Potansiyel Müşterilere: Çevrimiçi Müşterilerle Etkileşime Geçin

 4. Gelen Kutusunun Dışında Düşünün: E-posta Pazarlama

 5. Başarı için Değerlendirin: Pazarlama Analitiği ve Ölçümü

 6. Satışı Gerçekleştirin: E-Ticaret Mağazaları Oluşturun, Başlatın ve Yönetin

 7. Memnuniyet Garantisi: Çevrimiçi Müşteri Sadakatini Geliştirin

Kurs 1: Dijital Pazarlama ve E-ticaretin Temelleri


Bu, Google Dijital Pazarlama sertifikalı bir profesyonel olma yolundaki ilk kurstur. Yeni başlayanlara yönelik bir giriş dersidir. Dijital pazarlama ve e-ticarete genel bir bakışla başlar ve geri kalan derslerde hangi konuların ele alınacağını ayrıntılı olarak açıklar.

Ayrıca, tamamı Google'da çeşitli pozisyonlarda çalışan pazarlama uzmanları olan kurs eğitmenlerinizle tanışacaksınız.


Bu kursu tamamlamak için gereken zaman yatırımı 19 saattir ve bitirme sertifikası almak için 4 dereceli quiz (her biri 50 dakika) geçmeniz gerekir.

Halihazırda çevrimiçi pazarlama ve e-ticaret konusunda biraz deneyiminiz varsa ve günde birkaç saat eğitim almak istiyorsanız, bu kursu bir haftada bitirebilirsiniz. Konular temel bilgileri kapsar ve materyalleri ve sınavları geçmek için gerekenden daha fazla zaman harcamanıza gerek yoktur.


Kurs 2: Dijital Pazarlama ile Müşterileri Çekin ve Etkilenin

İkinci ders, Dijital Pazarlama ile Müşterileri Çekin ve Etkileyin, en etkili dijital pazarlama kanallarından biri olan SEO'ya değindiği için serideki en ilginç derstir.

Sektördeki pek çok kişi bu kursu alarak Google SEO sertifikalı bir uzman olacağınızı varsaymış olsa da, durum böyle değil. Google resmi bir SEO sertifikası sunmaz ve bu kurs tek başına sizi SEO uzmanı yapmaz. Temel SEO ilkelerini kapsayan temel bir kurstur.

Yeni başlayan biriyseniz, SEO'nun nasıl çalıştığını ve neden önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacağı için bu kursta çok şey bulacaksınız, ancak zaten temel bir SEO bilgisine sahipseniz, bu kurs çok fazla olmayacaktır.


Bu kursu tamamlamak için gereken toplam süre 22 saattir ve tamamlama sertifikası almak için 4 quizi tamamlamanız gerekir.


Kurs 3: Beğenilerden Müşteri Adaylarına: Çevrimiçi Müşterilerle Etkileşime Geçin


Beğenilerden Müşteri Adaylarına: Çevrimiçi Müşterilerle Etkileşime Geçin, Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Sertifikası'ndaki üçüncü kurstur. Popüler bir pazarlama kanalı olan sosyal medya pazarlamasını kapsar.

Dersler sayesinde, bir marka yaratmak için sosyal medya ağlarının önemini ve potansiyel müşterileri bulmak ve onlarla etkileşim kurmak için sosyal platformları pratik olarak nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Sosyal medya gönderileri tasarlamak için Canva gibi çeşitli araçların nasıl kullanılacağına ilişkin çeşitli örnekler, vaka çalışmaları ve kılavuzlar içeren pratik bir kurstur.

5. hafta boyunca, sosyal medyadaki ücretli reklamlar hakkında bilgi edineceksiniz. Okuma materyalinde Facebook'tan bahsetmekle birlikte, Facebook Reklamlarını ayrıntılı olarak kapsamamaktadır. Bu bir dezavantaj çünkü gerçek hayat senaryosunda Facebook ve Instagram reklamları neredeyse tüm sosyal medya kampanyalarının bir parçası.

Yine de, bu sosyal medyaya yeni başlayanlar için iyi bir kurs. Sonunda, öğrenciler sosyal medyanın iş amaçlı nasıl kullanılacağına dair iyi bir anlayışa sahip olacaklar. Facebook pazarlama becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, eğitiminize özel bir Facebook Reklamları kursu ile devam edebilirsiniz .


Bu kursu tamamlamak için yaklaşık 26 saate ihtiyacınız olacak. Dereceli değerlendirmenin bir kısmı 5 kısa sınav ve iş kullanımı için bir Twitter profili oluşturmak gibi pratik ödevlerden oluşur.


4. Kurs: Gelen Kutusunun Dışında Düşünün: E-posta Pazarlama


Dördüncü ders e-posta pazarlaması ile ilgilidir. Bazı insanların düşündüğünün aksine, e-posta pazarlaması ölmedi ama yine de her türlü işletme için dönüşümleri artırmanın en iyi yollarından biri.


Dersler, en önemli e-posta pazarlama kavramlarını kapsar ve bir e-posta pazarlama uzmanı olarak çalışmak için gereken işe hazır becerileri geliştirmenize yardımcı olabilir. Bir e-posta pazarlama platformunun nasıl seçileceğini ve e-posta pazarlama kampanyalarının nasıl tasarlanacağını, yürütüleceğini ve izleneceğini öğreneceksiniz.


Genel olarak bu, e-posta pazarlamasını öğrenmek isteyen herkes için eksiksiz bir kurstur. Yeni başlayanlar ve e-posta pazarlama becerilerini yenilemek isteyenler için uygundur.


Google e-posta pazarlama kursunu tamamlamak için toplam süre 24 saattir.


Kurs 5: Başarıyı Değerlendirin: Pazarlama Analitiği ve Ölçümü


Google Dijital Pazarlama Sertifikasındaki beşinci kurs, veri analizi ile ilgilidir. Dijital pazarlamacılar, çeşitli kaynaklardan veri toplamayı ve analiz etmeyi bilmeli ve bulgularını anlamlı bir şekilde sunmalıdır.

Bu kursun güzel yanı, pazarlama analizi yapmak için tüm teorik adımları kapsamasıdır. Bu, yeni başlayanlar için son derece yararlıdır çünkü KPI'ların ne kadar önemli olduğunu ve bunları nasıl bulacaklarını anlamalarına yardımcı olacaktır.

Öte yandan, bazı araçlarla eksiksiz bir uygulamalı deneyim elde etmek için ek okuma materyallerini gözden geçirmeniz gerekir.

Örneğin, kurs Google Ads raporlarına değinir, ancak analizinizin sonuçlarına göre bir Google Ads kampanyasının nasıl optimize edileceğini ayrıntılı olarak kapsamaz. Bunu başarmak için ek kaynaklar sağlarlar ancak ana ders materyalinin bir parçası değildir. Google Ads konusunda uzman olması gereken öğrenciler, resmi Google Ads Sertifikasyonunu alabilir veya bir üçüncü taraf Google Ads eğitim kursunu takip edebilir .


Pazarlama analitiği kursu için toplam yatırım süresi 24 saattir. Videolara ve okuma materyallerine ek olarak, kurs sertifikasını almak için 4 dereceli sınavı geçmeniz ve tüm pratik alıştırmaları başarıyla tamamlamanız gerekir (yaklaşık 9 saat).


6. Kurs: Satışı Gerçekleştirin: E-Ticaret Mağazaları Oluşturun, Başlatın ve Yönetin


Satış Yap: E-Ticaret Mağazaları Oluşturun, Başlatın ve Yönetin, sertifikalı bir dijital pazarlamacı olmak için öğrenme yolculuğunuzda altıncı derstir.


Derslerin geri kalanı dijital pazarlama yönüne odaklanırken, bu e-Ticaret hakkında konuşulan ilk derstir. Herhangi bir yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak için, bu kursu tamamlayarak size bir Google e-Ticaret Sertifikası değil, bir kurs bitirme sertifikası verilecektir. Google Dijital Pazarlama ve e-Ticaret profesyonel sertifikasını almak için yedi kursun TÜMÜNÜ tamamlamanız gerekir. Google e-Ticaret Sertifikası yoktur.


Bu kurs size bir e-ticaret işine nasıl başlayacağınızı öğretecektir. Bir çevrimiçi mağaza oluşturmak ve ürün listelemelerinizi ayarlamak için popüler e-ticaret platformlarını ve özellikle Shopify'ı nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.


3. ve 4. haftalarda, Google Alışveriş kampanyalarını ve Google Akıllı kampanyalarını kullanarak mağazanızı nasıl tanıtacağınızı ve mağazanızı dönüşümler için nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.


Bu, e-ticaretin heyecan verici dünyasına girmek ve çevrimiçi satış yapmaya başlamak isteyen herkes için harika bir kurs.


Google e-Ticaret kursunu başarıyla tamamlamak için yaklaşık 22 saat ayırmanız gerekiyor. Buna 5 saatlik pratik alıştırmalar dahildir.


7. Kurs: Memnuniyet Garantisi: Çevrimiçi Müşteri Sadakatini Geliştirin


Bu, bu Google sertifikasındaki son kurstur. Bu noktaya geldiğinizde, resmi Google Dijital Pazarlama Sertifikasyonunu almanıza 20 saat kalmış olacak !


Kursları istediğiniz sırayla alabilirsiniz, ancak Memnuniyet Garantili: Müşteri Bağlılığını Çevrimiçi Geliştirme kursunu denemeden önce 1-6 arası kursları tamamlamanız önerilir. Bu kursun sonunda etkinlikleri tamamlamanız daha kolay olacaktır.


Bu kursun ilk 2 haftasında, müşteri sadakati ve mevcut müşterilerinize ulaşmak için farklı pazarlama tekniklerini nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Ayrıca Shopify analizleriyle tanışacaksınız.


Üçüncü haftada, bir internet pazarlama teklifinin nasıl oluşturulacağını ve dijital pazarlama ve e-ticaret görüşmelerine nasıl hazırlanacağını pratik alıştırmalarla öğreneceksiniz.

Son haftada, dijital pazarlama sertifikanızı portföyünüze nasıl ekleyeceğiniz ve rozetinizi LinkedIn profilinize nasıl ekleyeceğiniz konusunda bazı ipuçları alacaksınız.


Memnuniyet Garantisi: Çevrimiçi Müşteri Bağlılığı Geliştirme Kursu


Bu kursu tamamlamak için gereken resmi süre 24 saattir, ancak bazı bölümleri (iş görüşmeleri ve sertifika incelemesi için hazırlık) geçmek kolay olduğundan, özellikle bazı seçmeli dersleri atlarsanız daha kısa sürede bitirebilirsiniz.


Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifika Sınavları


Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifikasını başarıyla tamamlamak için yedi kursun TÜMÜNÜ tamamlamanız, tüm not verilen sınavları (%80 veya üzeri notla) geçmeniz ve tüm pratik ödevleri tamamlamanız gerekir.

Tüm sınavlar çoktan seçmeli sorular şeklindedir ve tamamlanması kolaydır. Bir sınavı geçemezseniz, 24 saatte bir 3 deneme yapabilirsiniz.

Pratik ödevlerde, derslerde öğrenilen becerileri pratikte uygulamanız istenecektir. Örneğin, bir Twitter profili oluşturmanız ve sosyal medyada içerik yayınlamanız gerekecek.

Genel olarak, dersleri incelerseniz ve kursta kapsanan tüm dijital pazarlama kavramları hakkında temel bilgiler edinirseniz, ilk denemede tüm sınavları geçmekte sorun yaşamayacaksınız.


Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikası Ne Kadar Zor?


Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikasını almak zor değil. Dijital pazarlama veya e-ticaret konusunda önceden deneyimi olmayan yeni başlayanlara yönelik giriş seviyesi bir sertifikadır. Google eğitmenleri, tüm kavramları sıfırdan açıklamakta harika bir iş çıkardı ve ders yapısı iyi tasarlanmış ve takip etmesi kolay.


Yeni başlayan biriyseniz ve dijital pazarlama hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, sertifika almanız 152 saat kadar sürebilir. Online pazarlama konusunda biraz bilginiz varsa, bu sertifikayı daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

İlk 5 kurs daha çok dijital pazarlama yönüne odaklanır ve son iki kurs daha çok e-Ticaret üzerine odaklanır.


Google Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Sertifikası Buna Değer mi?


Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifikası, verdiğiniz paraya ve çabaya değer. Hem içerik kalitesi hem de istihdam olanakları açısından Google'ın sunduğu en iyi sertifikalardan biridir.


Kurs kapsamlı ve pratiktir ve dijital pazarlama ve e-ticaret becerilerini geliştirmek isteyen yeni başlayanlar için harika bir kaynaktır. Kursu tamamladıktan sonra, çeşitli kariyer kaynaklarına erişim kazanacak ve dijital pazarlama ve e-ticarette giriş seviyesi işler için işe alan işverenlerle (Google, Wayfair ve diğerleri gibi) doğrudan bağlantı kuracaksınız.

Ayrıca kurs, Amerikan Reklam Ajansları Birliği (4A) ve Amerikan Reklamcılık Federasyonu (AAF) tarafından akredite edilmiştir.


Dikkate Alınması Gereken Diğer Dijital Pazarlama Sertifikaları


Google, dijital pazarlama eğitimi sunan tek şirket değil. Diğer harika kurslar ve sertifikalarla ilgili incelemelerimizi okumak için aşağıdaki kaynakları kullanabilirsiniz.

 • Dijital Pazarlama Kursları : saygın akademilerden yüksek puan alan dijital pazarlama kurslarının bir listesi.

 • Dijital Pazarlama Sertifikaları : temel ve gelişmiş dijital pazarlama kavramlarını kapsayan en iyi dijital pazarlama sertifikalarının listesi.

Ayrıca Nihai Dijital Pazarlama Kursu Paketini de düşünebilirsiniz . Bağlı kuruluş pazarlaması, içerik pazarlaması, YouTube Pazarlama Facebook reklamları, Google reklamları, e-Ticaret SEO, yeniden hedefleme ve anahtar kelime araştırması gibi Google kursunda eksik olan (veya ayrıntılı olarak ele alınmayan) konuları kapsayan 13 kursu içeren yüksek puan alan bir kurstur.

Bu kursu tamamladıktan sonra, Dijital Pazarlama Sertifikası ve SEO Sertifikası alabilirsiniz.


Diğer Google Kariyer Sertifikaları


Google Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Sertifikası, beş sertifika daha içeren Google Kariyer programının bir parçasıdır .

Aradığınız şey dijital pazarlama veya e-ticaret alanında kariyer değilse, diğer Google kariyer sertifikaları hakkındaki incelememizi okuyabilir ve ihtiyaçlarınıza uygun bir kariyer seçebilirsiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page