top of page

Google Ads Negatif Anahtar Kelime Tespiti

Google Reklam Kampanyalarınızı Yönetirken anahtar kelimelerin tespit edilmesi önemlidir.


Google Reklamlarınızı bu rehber üzerinden okuduklarınız ile daha iyi yerlere getirebilirsiniz

Google Reklam Kampanyaları için adım adım giderek önce mantığı kavrayıp sonra da ufak tüyolar ile bu seriyi sonlandıracağız


İpucu #1 - Google Ads Negatif Anahtar Kelime Tespiti


Negatif Anahtar Kelimeleri tespit etmek zor fakat imkansız bir işlem değildir.

Anahtar Kelime Planlayıcı üzerinden anahtar kelimelerinizi ve negatif anahtar kelimelerinizi tespit edebilirsiniz.

Belirlediğiniz hedefler dışında kalan terimleri bu şekilde tespit ederek henüz tıklama almadan kampanyanıza doğrudan negatif olarak entegresini gerçekleştirebilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelime tespiti yaparak kampanyanızın içini doldurmanız sizleri rakiplerinizden 5-0 önde başlatacaktır. Bu işlemi kervan yolda düzülür hesabı kampanya çalışırken yapan işletmeler gereksiz para harcayarak hem müşteri kaybeder hem de günlük bütçelerini verimli şekilde kullanmamış olur.


İpucu #2 - Google Ads Kaç Tane Reklam Grubu Yeterli ?


Kampanyanızı ilk defa başlatırken en az iki reklam grubu oluşturmanız uzun vadeli reklam kampanyası sağlığı için önemlidir. Bu doğrultuda en çok tıklama alan metinlerinizi belirleyebilir ve daha profesyonel tek bir reklam grubu oluşturabilirsiniz.

Kategori reklamlarınız için de aynı yöntemi izlemenizi tavsiye ederiz.

Bonus Bilgi: Genişletilmiş Metin Reklamları kullanımdan kaldırılmadan önce 1 Duyarlı Arama Ağı Reklamı ve 5-10 arası Genişletilmiş Metin Reklamı kurarak duyarlı arama ağı reklamının otomatik olarak içini doldurabilirdiniz. Fakat GMR kullanımdan kaldırıldığı için 2 Duyarlı Arama Ağı Reklamı kurup tıklanma analizlerini inceleyerek tek reklama düşmeniz kesinlikle tavsiye edilir.

Uzun vadeli planda ise 1 Arama Ağı Reklamı 1 Görüntülü Reklam 1 Dinamik Arama Ağı reklamı kampanya performansını üst düzeyde iyileştirecektir.


Google reklamı günlük olarak takip edilmelidir.

İpucu #3 - Google Ads Re-Marketing Nedir ?


Re-Marketing diğer adıyla Yeniden Pazarlama, web sitenizi ziyaret edip herhangi bir dönüşüm gerçekleştirmiş ya da gerçekleştirmeden çıkmış kullanıcıları hedefleyen reklam kampanyası olarak adlandırılır.

Re-Marketing yaparak müşterinizin peşini tabiri caiz ise bir şey alana kadar ya da bir dönüşüme tabi olmasını sağlayana kadar bırakmamanız anlamına gelmektedir.

Örnek olarak bir ayakkabı almak için inceleme yaptıktan sonra hangi siteye girerseniz girin o ayakkabıya dair bir reklamı mutlaka görmüşsünüzdür. İşte Yeniden Pazarlama reklamı tam olarak bu olmakta. Doğru kullanıldığında reklam maliyetinizi yarı yarıya düşürürken müşteri başı kazancınızı da ikiye katlamaktadır.


İpucu #4 - Google Reklamı Ver, Re-Marketing Nasıl Yapılır?


Re-Marketing için bir çok reklam türü kullanılabilir. Çoğunlukla re-marketing kampanyaları görüntülü reklamlardan oluşmaktadır fakat re-marketing kampanyalarının 360’ yapılmasını tavsiye etmekteyiz.

Bu tür kampanyaları oluşturabilmek için öncelikle kitlelerinizi oluşturmanız gereklidir.

Örneğin sepete ekleyenler, a sayfasına gelenler, b sayfasınnda 1 dakika vakit geçirenler, ödeme sayfasını görüntüleyip almayanlar gibi.

Kitlelerinize reklam yayınlamaya başladığınızda reklam maliyetlerinizin elde ettiğiniz kazanç oranına göre çok daha düşük noktalara geldiğini uzun vadeli süreçte mutlaka farkedeceksiniz. Kitle oluşturmak için araştırmalarınıza şimdiden başlayınız! :)


İpucu #5 - Google Arama Ağı Reklamı Re-Marketing


Çoğu Google Ads Uzmanı arama ağı reklamlarında yeniden pazarlama reklamı yapılamayacağını savunsa da bu mümkün.

Tek yapmanız gereken Google Ads Hesabınızda Kitle Yöneticisine erişerek Veri Segmentleri oluşturup bu kitlelerin içlerinin dolmasını beklemek.

1000+ Kullanıcıya ulaştığınızda arama ağı reklamlarınız için yeniden pazarlama reklamları oluşturabileceksiniz.

Küçük bir tüyo olarak bu reklamlarda geniş eşleme anahtar kelimeleri kullanmanızda bir sakınca olmadığını belirtelim


Google Reklam Yönetimi Serimiz Devam Edecektir


Daha fazla bilgi almak ve ya reklamlarınız ile ilgili destek almak için bize ulaşın.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page