top of page

Google Ads Kitle Birleştirmek Nasıl Yapılır ?

Google Reklam Kampanyalarınızda kitleler oluşturun ve bu kitlelere yeniden pazarlama kampanyaları düzenleyin.


Google Reklamlarınızı bu rehber üzerinden okuduklarınız ile daha iyi yerlere getirebilirsiniz

Google Reklam Kampanyaları için adım adım giderek önce mantığı kavrayıp sonra da ufak tüyolar ile bu seriyi sonlandıracağız


İpucu #1 - Kitle Birleştirmek


Google reklamı verirken kitle kullanımı önemlidir. Oluşturduğunuz veri segmentlerindeki kitleler ile özel segment kitleleri birleştirerek daha performanslı google ads kampanyaları hazırlayacağınızı biliyor muydunuz ?

Veri segmenti asıl kitleleriniz ile özel segmentlerde yaratacağınız rakip analizlerine dayalı özelleştirilmiş kitleleri birleştirerek Discovery, Görüntülü ve Max Performans kampanyalarında kullanabilirsiniz.

Özel segmentleri oluştururken ayrı ayrı oluşturmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Örneğin, Anahtar Kelimelere dayalı, Rakip Site Ziyaretçileri, İlgi Alanları gibi farklı modellerde özel kitleler yaratarak kampanyanızda hangisinin daha efektif olduğunu gözlemleme fırsatı kazanabilirsiniz.


İpucu #2 - Google Ads Reklam Türleri Nelerdir ?


Google Ads içerisinde bir çok reklam türü barındırmaktadır. Prensipte farklı çalışmalarına rağmen bu reklam türlerinin asıl amaçları sizi müşteriye ulaştırmaktır. Unutmayınız ki doğru kullanılan hiç bir kampanya türü sizi zarara uğratmaz.

Kısaca bahsetmek gerekirse reklam türleri şunlardan oluşmaktadır;

Arama Ağı Reklamları

Dinamik Arama Ağı Reklamları

Görüntülü Reklamlar

Dinamik Görüntülü Reklamlar

Telefon Reklamları

Youtube Reklamları

Maksimum Performans

Discovery Reklam

Discovery Carausel Reklam

Mobil Uygulama Reklamları

Harita Reklamları

Alışveriş Reklamları

Bonus: Genişletilmiş Metin Reklamlar fakat artık kullanımda değiller.

Sonraki yazılarımızda reklam türlerine tek tek değineceğiz.


Google reklamlarında bir çok kampanya türü bulunmaktadır.

İpucu #3 - Google Ads Paylaşımlı Bütçe Nedir ?


Google Ads içerisinde birden fazla kampanya kullanıyor fakat hepsine sabit bütçe veriyorsanız bir tık üzücü olur.

Paylaşımlı bütçeyi örnekle açıklayacak olursak ;

4 Adet Reklam kampanyanızın olduğunu varsayalım ve bu kampanyalarının her birinin bütçesi 50 TL olsun.

Gün içerisinde kampanyalarınız arasında en performanslı olanı bütçesini erkenden bitirerek adaya veda edecek ve kalan 3 kampanya olduğu gibi çalışacak.

Bu örnekte performanslı kampanyanıza erken veda ettiğiniz için dönüşümlerinize de veda etmiş olacaksınız.

Paylaşımlı bütçe kullanarak 4 kampanyanın bütçesini birbirine bağlayarak en performanslı kampanyanızın gün içerisinde çalışmasına devam etmeye izin vermiş olursunuz. Bu sayede her kampanya performansı kadar çalışıp bu bağlamda harcama yapar ve siz de günlük bütçenizi aşmadan tüm kampanyaları gözlemleme fırsatı bulursunuz.


İpucu #4 - Google Reklamı Kitle Paylaşımı Nedir?


Kitle paylaşımını örneklerle açıklayacağız, şayet bir web sitesi üzerinden işletmenizi idare ediyorsanız kitle paylaşımına asla ihtiyacınız olmayacaktır.

İşletmenize ait birden fazla web sitesi ve google ads hesabı mevcut ise paylaşımlı kitleyi kullanarak veri segmentlerinden daha fazla yararlanabilirsiniz.

Özellikle yeniden pazarlama reklamlarında çokça işinize yarayacaktır.

Kitle paylaşımını açmak için Kitle Yöneticisine girerek Ayarlar kısmına tıklamanız yeterli, sonrasında mavi butonu aktif ederek paylaşılan kitlelerinizi kullanabilirsiniz.


İpucu #5 - Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri


Google Ads reklam kampanyaları oluştururken öncelikli olarak eşleme türlerini iyi seçmeniz gerekmektedir.

Günlük reklam bütçenizin nasıl kullanılacağını anahtar kelime eşleme türleriniz belirleyecektir. Şöyle ki Anahtar Kelimeler 3 farklı tipte bulunmaktadır.

Tam Eşleme: Belirlediğiniz anahtar kelimenin dışına çıkmayacak ve müşteri sadece belirlemiş olduğunuz kelimeyi sorgulatırsa reklamınızın görüneceği eşleme türüdür. Örneğin, anahtar kelimeniz [beyaz turşu] ise müşteriniz bu kelimeyi tam olarak sorgulatmadan reklamınız görünmez. ünlü harflerdeki değişimler doğrultusunda reklamınız görünür, örnek olarak beyaz tursu.

Sıralı Eşleme: Belirlediğiniz anahtar kelime öbeği ile ilgili tüm sorgulamalarda reklamınızın görüneceği eşleme türüdür. Örneğin, anahtar kelimeniz “ilkyardım sertifikası” ise bu öbek sorgulamalarda sabit kalacak fakat sonuna eklemeler olabilecektir. Örneğin, ilkyardım sertifikası nedir sorgusunda reklamınız görünecektir.

Geniş Eşleme: Belirlediğiniz anahtar kelimelerde sözcük ile ilgili her türlü sorgulamada reklamınız görünecektir. Örneğin, anahtar kelimeniz mavi kumbara ise mavi ve kumbara ile alakalı her türlü sorguda reklamınız görünecektir. Örneğin, mavi araba-mavi nedir, kumbara nasıl yapılır-kumbaraya para atılır mı gibi sorgularda reklamlarınız gösterilecektir.

Bonus: Geniş eşlemeli anahtar kelimelerde sözcük başına + işareti koyarak sıralamasını sabitleyebilirsiniz :)


Google Reklam Yönetimi Serimiz Devam Edecektir


Daha fazla bilgi almak ve ya reklamlarınız ile ilgili destek almak için bize ulaşın.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page