top of page

Google Ads Case Study - 15.000 TL ile Devraldık 7.000 TL ile Nasıl Devam Ettiriyoruz ?

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2022

Google Ads üzerinde nerede hata yaptığınızı bulmak ister misiniz ?


Google Ads işletmelerin sıkça kullandığı fakat bir türlü profesyonelleşemediği bir arama motoru reklamcılığı türü. Kampanyalarınızın verimsizliğinin altında pek çok neden yatarken gelin birlikte müşterimize uyguladığımız adımlardan bahsedelim ve üç aylık değişimin ne durumda olduğunu kontrol edelim.


Google Ads kampanyalarınızın verimli olması için yazıda belirtilen önemli noktaları ads hesaplarınızda uygulayabilirsiniz.

Google Ads reklam kampanyalarında her işletmenin hayali maliyetleri düşürerek daha fazla müşteri kazanmak olduğu halde çoğu zaman başarıya ulaşılamaz.


Aşağıda müşterimizin bize Google Ads için geliş sebebi, talepleri ve bizim uyguladığımız adımlar yer alacaktır.


Google Ads Müşteri Profili


Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere hayli yüksek rakamlar ile google ads reklamlarını devam ettirmeye çalışan fakat bir noktadan sonra artık bu durumdan çıkış olmadığını anlayan bir müşterimiz bize başvurarak bu konuda ne yapıp yapamayacağımız hakkında bilgi edinmek istedi. Bu doğrultuda aşağıda belirttiğimiz adımları uygulayarak müşterimizin taleplerine cevap vermeye çalıştık.

 

Google Ads Reklam Hesabı İncelemesi


Bize başvuran müşterimiz google reklamları ile senelerdir tecrübesi olduğunu, hatta ufak çaplı şekilde bu alanda yakınlarına dahi destek sağladığını belirtti. Ayrıca bize ulaşana kadar çeşitli Google Partner ajansları ile çalıştıklarını fakat bir türlü sonuca gidemediklerini de konuşmamızın devamına ekledi.


Bu noktada müşterimizin google ads ile bilgisinin olması bizi çok mutlu etmekle beraber hesabın öncelikli olarak incelenilmesi gerektiğini ve bu doğrultuda bir çalışma planı çıkarıp uygulayacağımız adımları sırası ile göstermek istediğimizi kendisine belirttik ve hemen ardından hesap incelememizi gerçekleştirdik.


Müşterimizin hesabında kabaca bir çok kampanya türü, hatalı hedeflemeler, hatalı anahtar kelimeler, hatalı negatif anahtar kelimeler, hatalı reklam metinleri ve açılış sayfaları, düzensiz takip gibi bir çok nokta tespit ederek uygulayacağımız adımları ve tüm bunların sonucunda elde edeceğimiz kazanımları belirterek bir toplantı gerçekleştirdik. Neticesinde müşterimizin asıl talebinin doğru kitleye doğru bütçe ile ulaşmak olduğunu tespit ederek çalışmalarımızı başlattık.


Google Ads Kitle ve Dönüşümler


İncelediğimiz hesapta kitle ve dönüşümlerin yanlış yapılandırılmasından dolayı sağlıklı bir veri tabanı bulunmadığı için mevcuttaki dönüşümleri kaldırarak doğru ve bizi net sonuçlara götürecek kurgumuzu hesaba entegre ettik.


Google Ads Görüntülü Reklamlar


Müşterimizin hesabında bulunan çeşitli google ads görüntülü reklam kampanyalarını inceleyerek hem görselleri hem metinleri iyileştirme ile çalışmamıza başladık.


Görüntülü reklamların kitle ile daha net sonuca gittiğini bildiğimizden ötürü görüntülü kampanyaları kitleler ile entegre ederek dönüşümlere odakladık.


İçerik hedeflemelerimizi düzenleyerek kullanıcı deneyimi ve açılış sayfası bakımından işimize en çok yarayacak hedeflemeler belirledik.


Ayrıca işimize yarayacağını düşündüğümüz videolar için de ayrıca kampanyalar oluşturduk.


Google Ads Arama Ağı Reklamları


Müşterimizin hesabında bulunan anahtar kelimelerin eşleme türlerini revize ederek asıl hitap edeceğimiz müşterilere odaklı hale getirdik.


Mevcutta bulunan negatif anahtar kelimelerin incelemesini gerçekleştirerek hem eşleme türü olarak hem de müşterimiz ile bağlantısına dayalı revizelerini gerçekleştirdik.


Ek olarak çeşitli kitle gruplarını ekleyerek performanslı olan grupların tespitlerini yaptık.


Google Ads Max Performans Reklamları


Haftalık olarak detaylı inceleme gerçekleştirmemizden ötürü tespit ettiğimiz bazı görüntülü reklamlar ve arama ağı reklamlarını bir arada kullanmak maksadı ile mevcuttaki kampanyalarımızın %60'a yakınının "demo kampanya" revizesini gerçekleştirerek reklam tiplerini birleştirdik ve netice itibari ile amacımıza daha fazla hizmet etmesinden dolayı %60'lık kampanya türünü birleştirdik.


Google Ads Günlük Takip


Müşterimizin hesabında günlük olarak rutin incelemelerimizi gerçekleştirerek kayıpları minimize ettik ve maliyetlerimizi an be an takip ettik. Gerekli hata düzeltmelerini gerçekleştirerek günlük/haftalık/aylık şekilde raporladık ve bu veriler doğrultusunda işimize en çok yarayan kampanyalar ile yolumuza devam etme kararı aldık.


Sonuç


15.000 TL Harcama ile yönetimini teslim aldığımız google ads hesabı ile tabiri caiz ise harikalar yaratarak

  • İlk Ay 6.345 TL

  • İkinci Ay 1.460 TL maliyetlerde düşüş gerçekleştirerek müşterimizin elini rahatlattık.

An itibari ile daha fazla müşteri erişimi ve dönüşüm yakalamış olduk.


*Müşteri gizliliği ve sektör sağlığı açısından özel veriler "toplam bütçe, günlük bütçe, anahtar kelime vb." paylaşılmamaktadır.


*Müşteri talebi doğrultusunda maliyetler kontrol altına alınmıştır ve çalışma devam ettirilmektedir.


*Çalışma başlangıçlarında kesinlikle talepler üzerinde garanti verilmemekte olup, açık şekilde müşterilere sebepleri belirtilmektedir.


Google Ads hesaplarınızın sağlığı açısından endişe duyuyorsanız bizimle iletişime geçerek ücretsiz hesap analizi talep etmeniz mümkündür.

48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page