top of page

Evden Çalışma İpuçları

Evden çalışarak daha verimli olabileceğinizi biliyor muydunuz ?


Son dönemlerde covid dolayısıyla bir çok şirket evden çalışma modeline geçiş yapmış hatta bu durumu sürekli hale getirmiştir.


Evden Çalışarak Verimliliği Yakalayın


Başlık #1: Bir Rutin Oluşturun

Başlık #2: Bir Ofis Alanı Oluşturun

Başlık #3: Nemli Kalın


 

Başlık #1: Bir Rutin Oluşturun


İnsanlar alışkanlık yaratıklarıdır ve bir rutine sahip olmamak bizi biraz dengesiz hissettirebilir, bu nedenle evden çalışırken iyi bir program oluşturmak önemlidir. İyi bir saatte kalkın, kendinize uyanmak için zaman tanıyın ve doyurucu bir kahvaltı yapmadan önce bazı temel hijyen uygulamaları yapın.

Masanızdan ve ekranınızdan uzakta çok sayıda mola planlamak da önemlidir. Bir düşünün – bir ofisteyken, orada olduğunuz 8-9 saat boyunca sağlam bir şekilde çalışmıyorsunuz. Kahve molaları için kalkarsınız, iş arkadaşlarınızı masalarında ziyaret edip sohbet edersiniz ve muhtemelen ya öğle yemeğine çıkarsınız ya da yemek için ofisin ayrı bir alanına gidersiniz. Mola vermek üretkenliğiniz, görüşünüz ve zihinsel sağlığınız için önemlidir! Mola verin, bir kahve iç ve belki bir KitKat.

Son olarak, akşamları düzgün şekilde kapattığınızdan emin olun. Bir ofiste geç saatlere kadar kalmayacaksanız, işe gidip gelme olmadığı için evden çalışırken geç saatlere kadar çalışmaya özenmeyin. Zihinsel sağlığınız, günün sonunda gereksiz yere fazladan saatler harcamak yerine dinlenerek geçirdiğiniz akşamlar için size teşekkür edecek.


Başlık #2: Bir Ofis Alanı Oluşturun


Çalışmak için özel bir alanım olduğundan emin olmanın üretkenliğim için hayati önem taşıdığını buldum. Yedek yatak odasında bana mükemmel hizmet eden bir düzenim var ve bu alana sahip olduğum için kendimi gerçekten şanslı görüyorum.

Odanız varsa, ister yemek odası, ister çalışma odası, hatta güneşli günlerde dışarıda olsun, yatak odanızın dışında çalışmak için bir yer kurmaya çalışın. Dinlenmeniz gereken alanda çalışmak, beyninizin yatak odanızı erteleme dışındaki şeylerle ilişkilendirmesine neden olarak uykuya dalmada güçlük veya uykusuz gecelere yol açabilir.

Ancak, bir çalışma alanı kurabileceğiniz başka bir yeriniz yoksa (stüdyo daire gibi), yatak odanızdan daha üretken olmanıza yardımcı olacak bazı şeyler yapabilirsiniz.

  1. Uyku ve çalışma alanınız arasında bir sınır oluşturmaya yardımcı olması için yatağınızdan uzağa bir masa ve sandalye kurun.

  2. Yatağınızdan çalışmayın - çok rahatlayabilir veya uyumaya meyilli olabilirsiniz ve bu, duruşunuz için harika değildir.

  3. Giyin ve yatağını yap - bu, beyninin çalışma zamanının geldiğini bilmesini sağlayan başka bir sınır belirler.

Başlık #3: Nemli Kalın


Bu aptalca görünebilir, ancak evdeyken yeterince su içmemek gerçekten kolaydır (ara vermenin önemli olmasının bir başka nedeni).


Yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmak üretkenliğiniz için harikalar yaratabilir, sizi uyanık tutabilir ve konsantrasyonunuzu iyileştirebilir. Suyun tadından nefret ediyorsanız, neden buzdolabında bir sürahi aromalı su tutmayı denemiyorsunuz? Sadece biraz taze meyve dilimleyin ve kabak veya şekerli içecekleri sağlıklı bir şekilde tüketmek için suyunuza ekleyin. Bazı harika kombinasyonlar arasında limon ve nane, çilek ve yaban mersini ve salatalık ve limon bulunur.


Başlık #4 Her Gün Aynı Saatte Kalkın


Bu, iyi bir rutin oluşturmakla el ele gider, ancak özel olarak bahsetmeye değer. Olabildiğince geç uyanmak, yataktan kalkmak ve doğrudan bilgisayarın başına geçmek gibi bir düşünceye kapılmayın; uyanıklığınız ve üretkenliğiniz zarar görecektir.


Yeterince uyumanın ve bir günaydın rutini oluşturabilmenin ve her gün aynı saatte kalkabilmenin tatlı noktasını bulun - evet, hafta sonları bile. Bu, vücudunuzun aynı programda kalmasını sağlar ve zorlu Pazartesi sabahlarıyla yüzleşmeyi çok daha kolay hale getirir.


Başlık #5 Ekibinizle İletişim Kurun


Fiziksel bir ofiste olmakla ilgili en çok özlediğim şeylerden biri de ekibimle yüz yüze iletişim kurabilmek. Yalnızca çevrimiçi ortamda iş arkadaşlarınızla konuşabilmek gerçekten sınırlayıcı olabilir ve belirli şeyleri açıklamayı veya ilişkiler kurmayı çok daha zor hale getirir. Bu nedenle, iş arkadaşlarına ayak uydurmak, ilişki kurmaya yardımcı olmak ve bilgilerin akmaya devam etmesini sağlamak için çok önemlidir.


X'de ekip üyeleriyle iletişim kurmak için Slack'i, toplantılara ev sahipliği yapmak için Google Meets'i kullanıyoruz ve ayrıca hızlı, resmi olmayan sohbetler için Slack'in grup özelliğini kullanıyoruz! Sadece bu değil, aynı zamanda her zaman ekip oluşturmak ve birlikte eğlenmek için harika günler olan ofiste ayda bir Kültür Günleri yapıyoruz.


Başlık #6 Evden Çalışma Rutinim


Kendi rutin günlük rutinimi oldukça basit tutuyorum, ancak takip etmeyi kolaylaştırıyor ve günümün sorunsuz geçmesini sağlıyor.


08:00 – Alarm çalar – kalkın, duş alın ve kahve yapın (hayati bir adım).

08:30 – İşe başlayın. Kuşkusuz, sabah 10'a kadar kahvaltı yapmıyorum, bu yüzden genellikle biraz krep hazırlamak için sabah ortasında biraz mola veririm.

12:00 - Öğle yemeği ye. Bazen bu, yürüyüşe çıkmayı veya bisiklet makinesinde biraz zaman geçirmeyi de içerir.

12:30 – İşe dönüş – ancak bu kesin değil ve saatleri daha geç telafi ettiğimiz sürece esnek çalışma seçeneğimiz var!

14:30 – Bu saatlerde bir öğleden sonra molası suyumu doldurmama, bir şeyler atıştırmama ve ihtiyacım olursa bir fincan kahve daha içmeme izin veriyor.

16:30 – İşi bitirin. Bazen öğle yemeği için biraz daha uzun bir mola verdiysem, akşam 5'e kadar bazı parçaları bitiririm veya bir iş parçasını cilalarım.


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page