top of page

En İyi SEO Uygulamaları: 2022'de e-Ticaret Siteleri için Başlık Gezintileri

Başlık gezinmeleri kullanıcı deneyimi için neden önemlidir?

Kullanıcı deneyimi, dönüşümleri artırmaya yardımcı olduğu için e-Ticaret siteleri için öncelik listesinin başında gelir ve başlık gezinmeleri bunda önemli bir rol oynar. Başlık gezintileri, kullanıcıları istedikleri sayfalara mümkün olduğunca verimli bir şekilde yönlendirmenin bir yoludur. Bir kullanıcının önemli açılış sayfalarına hızlı bir şekilde erişmek için ihtiyaç duyabileceği tüm yönlendirmeleri içermelidir. Kullanıcı için sadelik her zaman herhangi bir başlık navigasyonunun temel özelliği olmalıdır.


İşte modern kanepeler ve mobilyalar satan yenilikçi eCom girişimi Swyft'ten harika bir örnek. Başlık gezinmelerine göz atınGezinmeleriyle ilgili iyi şeyler burada

 • Gezinme yalnızca ilgili öncelik kategorisi sayfalarını içerir. Hem kullanıcılar hem de arama motorları için yalın ve gezinmesi kolaydır

 • Gezinme, mantıksal bir başlık gezinmesi oluşturmak için anahtar kelime araştırma verileri, arama amacı ve iş önceliklerinin bir kombinasyonunu kullanır.

 • Bağlantı metinleri kullanıcıyla alakalıdır ve yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri hedefler

 • Kullanıcı deneyimi baştan sona dikkate alınır

 • Başlık navigasyonunda harici bağlantı yok

 • Mevcut başlık navigasyonunda 301'lere ve 404'lere bağlantı yok

Başlık gezinmeleri SEO için neden önemlidir?

Yalnızca kullanıcılara yardımcı olmak için değil, başlıkta gezinme SEO için de son derece önemlidir. SEO açısından, başlık gezinmeleri, arama motorlarının arama sonuçlarında görüntülenecek içeriğe ve sayfalara nasıl öncelik verdiği konusunda büyük bir rol oynar. Örneğin, bir başlık navigasyonunda bağlantı verilen bir sayfanın, diğer her şey eşit olduğu için başlık navigasyonunda olmayan bir sayfaya kıyasla arama sonuçlarında daha iyi sıralanması daha olasıdır. Bunun nedeni, başlık gezinmesinin:

 1. Site genelinde her sayfanın en üstünde yer alır

 2. Genellikle diğer içeriklerden önce taranır

 3. Bir sıralama faktörü olabilecek bir sitede hemen çıkma oranlarını belirleyebilir

 4. Bir sitedeki bağlantı sermayesi akışını belirler

İyi yapılandırılmış bir başlık gezinmesi şöyle görünür:


E-Ticaret siteleri için başlık gezinmeleri oluşturmaya yönelik en iyi ipuçları Aşağıda, bu ipuçlarını açıklamaya yardımcı olacak bazı örnekler ve diyagramlarla birlikte bir E-ticaret sitesi başlık navigasyonu oluşturmaya ilişkin bazı ipuçları verilmiştir. Süreç şu yapıyı takip eder:

 1. Talebe göre navigasyona hangi kategori sayfalarının dahil edilmesi gerektiğini anlamak için Anahtar Kelime Araştırmasını tamamlayın

 2. Bu kategori sayfalarının sitenin iş öncelikleriyle uyumlu olduğundan emin olun

 3. Mevcut başlık navigasyonuna kıyasla kullanıcı deneyiminin nasıl gelişeceğini düşünün

 4. Bir prototip navigasyonu oluşturun, doğru HTML uygulamasını seçin ve geliştiricilere gönderin.

Bir başlık navigasyonunun nasıl oluşturulması gerektiğini göstermenin bir yolu:

Başlık gezintisine hangi sayfaların ekleneceğini anlama İlk olarak, arama motorlarının hangi sayfalara öncelik verdiğini anlamak en iyisidir. Botify'ın dahili PR puanını veya Screaming Frogs Link puanını kullanmak, arama motorlarının hangi sayfaları öncelikli sayfalar olarak gördüğünü gösterebilir. Bundan, başlık gezinmesine hangi kategori sayfalarının dahil edilmesi gerektiği/şu anda eksik olduğu belirlenebilir.

Anahtar kelime araştırması önemlidir: E-Ticaret sitesindeki ürünler için arama hacimlerini anlamak için eksiksiz bir anahtar kelime araştırma belgesini tamamlayın. Verilerde hangi kategori sayfalarının öncelikli olduğunu gösterebilecek kalıpları/grupları bulmak için bunları kullanın. Anahtar kelime araştırmasına dayalı olarak doğru bağlantı metinlerini eklediğinizden emin olun . İdeal olarak, küçük/orta ölçekli bir site, her kategoride 3-6 alt kategori ile 3-6 kategori sayfasının önceliklendirilmesini ister:

Örneğin, Swyft'in ürün sunumunu nasıl kategorize ettiğini ve “Kanepeler” kategorisinin koltuklar, 2 kişilik, 3 kişilik 4 kişilik ve köşe kanepeler olmak üzere 5 alt kategorisi olduğunu görün.

Noel sayfası gibi gerektiğinde navigasyona sayfa eklemek ve kaldırmak isteyebileceğinizden, işletmeniz mevsimlik ise Google trendlerini göz önünde bulundurmayı unutmayın. İşletmelerin önceliklerini göz önünde bulundurarak Bazen, özellikle arama hacimlerine ve sıralamalara derinlemesine daldığınızda, çok çeşitli anahtar kelimeleri hedeflemek için başlık gezinmesini çok sayıda kategori ve alt kategoriyle doldurmak cazip gelebilir.

SEO perspektifinden bir başlık navigasyonu tasarlarken, müşterinin iş öncelikleri göz önünde bulundurulmalı ve başlık navigasyonuna dahil edilmelidir. Genellikle burada her iki taraftan da bir uzlaşmaya ihtiyaç vardır. Ancak, bunun önemi birkaç nedenden dolayı hafife alınmamalıdır:

 1. Bir müşterinin başlık navigasyonunda iş önceliklerini göz önünde bulundurmak, bir başlık navigasyonunu yeniden tasarlarken müşterinin daha fazla yatırım yapmasına olanak tanır. Bu, geliştiricilere ve daha sonraki eylemlere yardımcı olabilir.

 2. Çoğu zaman, müşterilerin iş öncelikleri, temel SEO açılış sayfalarına benzer ve stokta ne olduğunu yansıtacaktır. Bu nedenle, tüm önemli kategori sayfalarının önerilen başlık gezinmesine dahil edildiğini kontrol etmenin iyi bir yoludur.

Bu nedenle, en iyi uygulama olarak, SEO dostu başlık navigasyonu genellikle müşterinin bakış açısından da iş önceliklerini içermelidir. Bunun doğru olmayabileceği bir durum , aşağıdakiler gibi şişkin bir başlık gezinmesine neden olacak çok fazla iş önceliğinin bulunmasıdır.

[ Bu başlık gezintisi, üstbilgi bağlantılarının aşırı yüklenmesi nedeniyle masaüstünde yarıda kesildi]

[Bu başlık, kullanıcının kendisiyle alakalı bir bölümü/kategoriyi hızlı bir şekilde bulması zordur. Ayrıca, ayda 0 arama yapan birden çok anahtar kelime içerir] Kullanıcı deneyimi Kullanıcı deneyimi her zaman herhangi bir başlık gezinme stratejisinin ön saflarında yer almalıdır. Çok şişkin veya çok yalın bir gezinme birden çok soruna neden olabilir:

 • Kullanıcılar ilk olarak Google'da aradıkları ürünü kolayca bulamıyorlar - bu, genellikle bir sıralama sinyali olarak kabul edilen yüksek hemen çıkma oranlarına neden olabilir

 • Aradıkları ürünü bulamadığı için zaman kaybettiğini düşünen kullanıcılar için potansiyel marka itibarı düşüşü

 • Organik arama çok rekabetçidir, kullanıcıların Arama motoru sonuç sayfalarına dönmesi ve bir rakip seçmesi kolaydır

 • Kullanıcıların genel olarak satın alma olasılığı daha düşüktür

Bu nedenle, bu nedenlerle kullanıcı deneyimi, başlık gezinmelerinin en önemli yönüdür. Genellikle, kullanıcı deneyiminin tehlikeye girdiği göze oldukça açıktır, ancak tipik olarak bir kullanıcının istediği ürünü bulmak için ikiden fazla seviyeyi tıklaması gerekiyorsa, o zaman bir başlık gezinmesi kullanıcı için optimize edilmez.

Daha önce bahsedildiği gibi, küçük veya orta ölçekli bir web sitesi için bir başlık navigasyonu, nadiren şundan daha fazla sayfaya bağlantı içermelidir: öncelik verilecek 3-6 kategori sayfası , her kategoride 3-6 alt kategori ile .

Bu, kabaca, alt kategorilerin dahil edildiği açılır menülerle mantıklı bir şekilde düzenlenmiş, başlık navigasyonunda ürün açılış sayfalarına en fazla 36 bağlantı olmalıdır.

Sitenin doğasına bağlı olarak, daha fazla veya daha az bağlantı gerekli olabilir. Örneğin, John Lewis gibi büyük e-ticaret sitelerinin başlık gezinmesinde bundan daha fazlası olacaktır. Bununla birlikte, genel olarak, her kategorinin altında bir açılır menü olarak 3-6 alt kategoriye sahip 3-6 kategori sayfası , başlık gezinmesi için iyi bir şablondur.

[John Lewis web sitesinin başlık gezinmelerinde nasıl birkaç kategoriye ve alt kategoriye sahip olduğunu görün]

[Karşılaştırıldığında, Swyft daha az kategoriye ve alt kategoriye sahiptir] Gelişmiş başlık gezinmelerinin etkisini ölçme Kullanıcı deneyimi perspektifinden gelişmiş başlık gezinmelerinin çıktısını ölçmenin üç yolu izlemektir:

 1. Oturum verileri başına sayfa sayısı

 2. Hemen çıkma oranları

 3. Çıkış sayfaları

HTML Üstbilgi Gezinmeleri HTML başlık gezinmeleri, özellikle basit, taranabilir bir başlık gezinmesi tasarlarken, SEO'daki yaygın yaklaşımdır. Basit öneri, başlık navigasyonundaki tüm anahtar kategori ve alt kategori bağlantılarının HTML biçiminde olmasını sağlamaktır . Google bu bağlantıları kolayca tarayabilir ve bağlantı metinleri de arama motorları için okunması kolaydır. Tarama ve oluşturma işlemine bir örnek: Prototip oluşturma Başlık navigasyonunun neleri içermesi gerektiğini iletmek çok önemlidir. Genellikle bu, geliştiricilere gönderildiğinde çeviride kaybolabilir. Bu nedenle, bir prototip başlık navigasyonunu açıkça tasarlamak önemlidir. Tipik olarak iki aşama vardır

 1. Miro veya diğer çizim araçlarını kullanarak, bir diyagram oluşturmak için düğümleri veya mantıksal bir yapıyı kullanarak bir prototip tasarlayın. Bu noktada, müşteri onayı gereklidir ve önerilen navigasyonu çalıştırmak en iyi uygulamadır.

 2. Gerekirse, örneğin daha büyük sitelerde, geliştiricilerle paylaşılabilecek canlı bir prototip tasarlayın. Axure bunun için iyi bir araçtır.

Özet:

 1. Bir navigasyonu asla "şişirmeyin" - hem kullanıcılar hem de arama motorları için yalın ve gezinmeyi kolay tutun

 2. Mantıksal bir başlık gezintisi oluşturmak için anahtar kelime araştırma verileri, amaç ve iş önceliklerinin bir kombinasyonunu kullanın.

 3. Başlık gezinmesini oluştururken bağlantı metinlerini göz önünde bulundurun

 4. Herhangi bir başlık gezinme tasarımında kullanıcı deneyiminin ön planda olduğundan emin olun.

 5. Başlık navigasyonunda asla harici bağlantılara sahip olmayın

 6. Geçerli başlık gezinmelerinde her zaman 301'lere ve 404'lere olan bağlantıları kontrol edin


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page