top of page

Dijital PR'ın e-ticaret markaları için mükemmel olmasının 5 nedeni

Dijital PR'ın e-ticaret markaları için mükemmel bir seçim olmasının 5 nedeni


Dijital PR ve e-Ticaret el ele gider. Mağazanız web'de bulunuyorsa, PR etkinliğinizin çoğunun da öncelikle çevrimiçi olması mantıklıdır. Nedenmiş? Eh, PR etkinliğiniz çevrimiçiyse, tüketicileri doğrudan mallarınızı satın alabilecekleri web sitenize yönlendirmenize yardımcı olur!

Dijital PR, uzun vadede sitenizin SEO sıralamasını yükseltmeye yardımcı olmasının yanı sıra, marka bilinirliği oluşturmak, satışları artırmak ve müşterilerinizin kim olduğu ve çevrimiçi nasıl alışveriş yaptıkları konusunda size fikir vermek için harikadır.

Dijital PR, sitenize geri bağlantılar kazanmak için kullanılan PR taktiklerini ifade eder. Bu geri bağlantılar, SEO stratejinizi destekler.Dijital PR'ın e-ticaret markaları için mükemmel bir seçim olmasının 5 nedeni 1. Markanızı yeni kitlelere sunar

Geleneksel halkla ilişkiler biçimleri, marka bilinci oluşturmaya odaklanma eğilimindedir ve ölçülmesi zor olabilir. Dijital PR, birçok farklı ilgili web sitesinde bağlantılar oluşturarak sitenizin otoritesini artırmaya ve bu süreçte marka bilinirliği oluşturmaya odaklanır. Dijital Halkla İlişkiler, çok çeşitli web sitelerini hedeflemek için birçok farklı taktik ve içerik türü kullanır ve markanızı yeni kitlelere tanıtmaya yardımcı olur.

Dijital Halkla İlişkiler kampanyalarının çok yönlü doğası nedeniyle - birçoğu daha geniş bir kitleyle ilgili çok sayıda kanca ile yeni araştırmaların ortaya çıkarılmasını içerir - daha geniş bir web sitesi dizisinde yer alabilirsiniz. Yeni ürün lansmanları için kapsam kazanmak, baskıya kıyasla daha kısa çevrimiçi teslim süresi nedeniyle geleneksel PR'den daha hızlı olabilir. 2. Sponsorlu olmayan bağlantılara Google, sitenize olan güven oyu olarak güvenir.

Yıllar geçtikçe Google, sitenize gelen orijinal bağlantıları tanıyacak şekilde gelişti. Sponsorlu ve ücretli bağlantıların elde edilmesi kolaydır, ancak SEO stratejisine uzun vadede fayda sağlamayacaktır. Ücretli ve bağlı kuruluş bağlantılarının aksine, dijital PR bağlantıları sitenizin güvenilirliğinin iyi bir göstergesi olarak kabul edilir ve Google sonuç sayfalarındaki sıralamanızı iyileştirerek uzun vadede daha fazla kişinin markanızı görmesine yardımcı olur.

Bunu söylerken, çeşitli bir geri bağlantı profiline sahip olmak önemlidir ve bazı sponsorlu geri bağlantılara sahip olmak iyi bir şeydir. Sponsorlu bağlantılar, Google'a sitenizin bir işletme olduğunu söyler ve yine de sitenize trafik çeker. 3. Belirli kategori ve ürün sayfalarını hedefleyebilirsiniz

Dijital PR, yalnızca ana sayfanıza bağlantılar oluşturmak için değildir. Hedeflenen bir dijital PR stratejisi, ürün ve kategori sayfalarınıza işaret eden derin bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olur ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) ürünler ve alakalı anahtar kelimeler için sıralamanıza yardımcı olur. Buna karşılık, daha fazla tüketici, markanız hakkında önceden bilgi sahibi olmadan veya aradıkları ürünleri sattığınız gerçeği olmadan ürünlerinizi bulabilecektir. 4. Hızlı ve reaktif olmanızı sağlar

Dijital PR esnektir ve geleneksel PR'den daha hızlı olabilir, bu nedenle özellikle e-Ticaret markaları için harikadır. İndirimleri ve teklifleri son dakika da olsa paylaşmanıza, TikTok'ta aniden trend olan ürünleri itmenize ve markanıza aktif bir ses vermenize, daha geniş endüstri trendleri ortaya çıkar çıkmaz yorum yapmanıza olanak tanır. 5. Tüketicilerin markanıza güvenmesine yardımcı olur

Dijital PR, markanızın içeriğini ve ürünlerini doğrudan ve hevesli rakiplerinizin yanında ilgili sitelere yerleştirerek marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olur. Kitlenizin güvendiği web sitelerinde görünmek, markanıza olan inancınızı artırmanıza yardımcı olur ve hatta yönlendirme trafiği yoluyla gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Tüketiciler, satın alma yolculuğunun ilk aşamalarında tavsiye almak için en çok güvendikleri çevrimiçi yayınlara yönelecekler. Markanızın dijital PR için hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Dijital PR, bir satış konuşmasında ürünleriniz veya markanız hakkında yazmaktan ve genel e-posta adreslerine ulaşmaktan çok daha fazlasını içerir. Dijital PR stratejiniz, hedef kitleniz için doğru yayınları, bu yayınlar için doğru içerikle hedeflediğinizden emin olmak için önemli bir planlama gerektirecektir. Dijital bir PR stratejisine geçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken 3 maddelik bir kontrol listesi:

1. Hedef yayınlarınız nelerdir?

Hedef yayınlar listesine karar vermek bazı markalar için kolay bir iş gibi görünebilir. Elbette, en büyük başlıklarda ve en yüksek alan derecelendirmesine sahip sitelerde yer almak istersiniz. Ancak bazen niş bloglar ve alternatif yayınlar sitenizle daha alakalı olabilir ve SEO çabalarınız için de faydalı olabilir. Google algoritması, sitenize geri bağlanan sayfaların alaka düzeyini dikkate alır, bu nedenle hem hayalinizdeki yayınları hem de daha küçük, yüksek alakalı web sitelerini hedeflediğinizden emin olun.

Hedef medya listenizi oluşturmadan önce bir bağlantının kesişmesi de iyi bir fikirdir. Rakiplerinizin öne çıktığı ve markanızın gösterilmediği başlıkları keşfetmek için Ahrefs veya Moz'u kullanın. Bu, SEO için faydalı olan sitenize atıfta bulunan alan adlarının sayısını artırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, benzer ürünleri satan rakiplerinizin bir sitede yer alması, yayının hedef kitlesinin markanıza ilgi duyacağının büyük bir göstergesidir.

Hedef medya listesi oluşturmak, öne çıkmak istediğiniz sitelerden genel e-posta adreslerini almanın ötesine geçer. Kapsama alma konusunda gerçek bir şans için, konuşmalarınızın her biri için hedeflenen medya listeleri oluşturmanız gerekir. Bu, hangi gazetecilerin daha önce paylaşmak istediğiniz içerik türünü ele aldığını bulmak için önceki makaleleri gözden geçirmeyi ve onlarla doğrudan iletişime geçmeyi içerecektir. 2. Sitenizdeki hangi sayfaları hedeflemek istiyorsunuz?

Önce itmeye odaklanmak istediğiniz sayfaları düşünün. Dijital PR yolculuğunuza başlıyorsanız, ürün açıklama sayfalarınıza yönlendiren derin bağlantılar kazanacağınız için ürünlerinizi alışveriş rehberlerinde yer almaya zorlamak en faydalı olabilir. Bu tür sayfalara bağlantı vermek, yönlendirme trafiği ve satış oluşturmak için harikadır.

Kategori sayfalarınıza bağlantı vermek, kullanıcı deneyimi için de harikadır ve belirli bir koleksiyona kolayca tıklayıp göz atmalarına olanak tanır. Bu, aynı zamanda harika bir SEO avantajıdır, çünkü bu bağlantılar, kategori sayfalarınızın Google arama sonuçları sayfasında daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olur ve tüketiciler daha genel terimleri ('yatak takımı', 'yazlık elbiseler' veya 'köpüklü şarap' gibi) arayabilir. tek bir ürüne yönlendirilmek yerine sitenizin sunduğu çeşitli seçeneklere göz atın. Ek olarak, ürünleriniz sık sık tükeniyorsa veya yalnızca belirli bir süre için sitede mevcutsa, kategori sayfalarınızı hedeflemek en sürdürülebilir bağlantı oluşturma yöntemidir.

Ürün yelpazeniz ürün listeleri için uygun değilse, ilgi çekmiyorsa veya daha az ürün odaklı yeni alanlarda öne çıkmak istiyorsanız, bağlantıları blog sayfalarınıza yönlendirmek otoriteyi artırmak için iyi bir yol olabilir. sitenizin ve marka bilinirliğinin yayılmasını sağlayın. 3. Ne tür içeriğe ihtiyacınız olacak?

Dijital PR erişiminiz için ihtiyaç duyduğunuz içerik türü, büyük ölçüde sitenizde hedeflemek istediğiniz sayfalara ve hedef yayınlarınıza bağlı olacaktır. Sahalarımızı üç ana kategoriye ayırıyoruz:

  • Ürün odaklı satış konuşmaları: Bu tür satış konuşmaları, yalnızca alışveriş editörlerine yöneliktir ve ayrıntılı ürün bilgilerini ve görüntülerini paylaşmaya odaklanır. Bu satış konuşmaları, temel olarak ürün açıklamanıza ve açılış sayfalarınıza giden bağlantıları yönlendirecektir.

House & Garden'da Swyft kanepeler içeren, ürün liderliğindeki satış konuşması kapsamı örneği

  • Reaktif kampanyalar: Bunlar, daha geniş endüstri trendleri hakkında içerik paylaşımı ipuçları, hack'ler veya reaktif yorumların kısa biçimli parçalarıdır. Bu sunumlar, sunumda nereye bağlantı verdiğinize ve ürünlerinizin anlattığınız hikayeyle alakalı olup olmadığına bağlı olarak bloglar, ürün kategorisi ve açıklama sayfaları dahil olmak üzere çeşitli sayfalara bağlantılar sağlayabilir.

Piglet in Bed in Tamam'ı içeren reaktif kampanya kapsamı örneği!

  • Kampanyalar: Bunlar, genellikle yeni verileri veya benzersiz, yaratıcı varlıkları paylaşan daha büyük içerik parçalarıdır. Dijital PR kampanyalarınız için nasıl veri kaynağı oluşturacağınız hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun . Bu satış konuşmaları, kampanya açılış sayfanıza (genellikle sitenizin bloguna yüklenecek) bağlantılar sağlamalıdır.

Adweek'te Diamonds Factory'nin yer aldığı yaratıcı kampanya kapsamı örneği

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page