top of page

Dijital Halkla İlişkiler Bir Markaya Nasıl Değer Getirir

Birinci Bölüm: Bir Bağlantının Değeri


Web sitenize yönlendiren geri bağlantıların miktarı ve kalitesi, arama motorları için doğrudan bir sıralama faktörüdür, bu nedenle onları elde etmenin bir yolunun olması önemlidir. Tabii ki, bazen bunlar doğal olarak meydana gelir ve bu harika! Ancak geri bağlantı profilinizi gerçekten oluşturmaya başlamak için bazı özel teknikler ve taktikler kullanmak en iyisidir.

Dijital PR'ı bir strateji olarak kullanmanın temel amaçlarından biri, bu geri bağlantıları diğer web sitelerinden elde etmektir, ancak tüm bağlantılar aynı değeri taşımaz. Hemen hemen her bağlantıyı kazanmak harika olsa da , bir bağlantıya değer verirken göz önünde bulundurulması gereken birçok şey vardır.
Alan Kalitesi


En büyük faktörlerden biri, backlink aldığınız web sitesinin kalitesidir. İyi bilinen, iyi yapılandırılmış ve sağlam SEO'ya sahip bir web sitesinden bağlantı almak, daha yüksek miktarda “Link Equity” (“Link Juice” olarak da bilinir) sağlayacaktır. Bu, belirli bir bağlantının, bir arama motorunun sıralamaya karar verirken kullandığı değerdir ve bu nedenle web sitenizin genel sıralamasında daha fazla etki sağlar.


Bazı popüler SEO araçları, bir web sitesinin ne kadar "iyi" olduğuna dair bir fikir vermek için genel bir sıralama (genellikle Etki Alanı Otoritesi veya Etki Alanı Derecelendirmeleri olarak bilinir) sağlar. Ancak, bu puanları bir kural yerine rehberlik olarak kullanmak en iyisidir (yeni bir web sitesi, yeni olduğu için bunlardan çok düşük puan alabilir). Düşük kaliteli bir web sitesinin hızlı işaretleri arasında çok sayıda reklama ev sahipliği yapmak, bir sayfada yüzlerce bağlantıya sahip olmak (genellikle bir bağlantı çiftliği olarak bilinir), güvenli olmayan bir web sitesi olmak, yavaş yükleme süreleri ve Google'ın “Önemli Web Verileri” için düşük puanlar yer alır. .

Statik ve Zaman Duyarlı

Web sitelerinde bağlantı oluşturmak söz konusu olduğunda, her biri genel geri bağlantı profili üzerinde farklı bir etki sağlayan Statik Bağlantılar ve Zamana duyarlı bağlantılar olmak üzere iki ana kategori vardır.

Statik bağlantılar, genellikle eklendiklerinden etkilenmeyen ve geri bağlantı profilinize tutarlı bir değer sağlayan bağlantılardır. Bunlar genellikle değişmeyen veya seyrek olarak güncellenen sayfalarda bulunur ve genellikle zamana duyarlı bağlantılara kıyasla daha az miktarda bağlantı değeri sağlar. Bazı örnekler, bilgi sayfaları, şirket ortağı sayfaları ve çalıştığımız “Müşterilerimiz” sayfalarını içerir. Statik bir bağlantı kurulduğunda, ek bağlantılar çok az veya hiç bağlantı hakkı sağlamadığından, genellikle o alan adından daha fazla bağlantı talep etmeye gerek yoktur.

Zamana duyarlı bir bağlantı, değeri zaman geçtikçe azalan bir bağlantıdır - yaşlandıkça, daha az bağlantı eşitliği sağlarlar. Bu bağlantılar genellikle statik bir bağlantıya kıyasla ilk yerleştirildiklerinde daha büyük bir etki sağlar. Bunlara örnek olarak haber web sitelerindeki bağlantılar, blog gönderileri ve en uçtaki sosyal medya bağlantıları verilebilir (bir tweetin ortalama ömrü yaklaşık 3 saniyedir, sosyal medya bağlantıları çok hızlı bir şekilde kaybolur ve kaybolur). Aynı etki alanından daha fazla zamana duyarlı bağlantılar edinmeye değer olduğunu belirtmek önemlidir, çünkü bunlar zaman yönünü sıfırlar ve bağlantıyı “taze” tutar.

Statik bağlantılar, çok yönlü bir geri bağlantı profili oluşturmak için yan yana çalışarak daha önemli etkiler sağlayan zamana duyarlı bağlantılar ile bir temel görevi görmelidir.


Bağlantı Konumu


Başka bir faktör, bağlantının sayfada bulunduğu yerdir. En iyi konumlar, ziyaretçiler tarafından görülecek ve daha sonra tıklanma şansının en yüksek olduğu yerler olma eğilimindedir. Örneğin, bağlantının ekranın üst kısmında olması, bir ziyaretçinin sayfayı kaydırmak zorunda kalmadan sayfa yüklenir yüklenmez bağlantıyı göreceği anlamına gelir. Bir açılır menüde olması veya ek tıklamaların arkasına gizlenmesi, görülme olasılığının daha düşük olduğu ve dolayısıyla bir izlenim bırakma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.


Bağlantının bulunduğu web sitesinde nerede olduğunu düşünmek de önemlidir. Çok sayıda başka bağlantı içeren bir sayfaya yerleştirilmek, verilen bağlantı değerini azaltabilir (“Yararlı bağlantılar” sayfaları böylece daha az değer sağlar), tıpkı ana sayfadan birden çok tıklama uzakta olan bir sayfaya yerleştirilebileceği gibi. Doğal ve organik görünen bağlantılar, örneğin bir makaleye yerleştirilmek veya bir referans bölümünde alıntılanmak en iyisidir.


Bağlantının Kendisi


Bir geri bağlantının değeri üzerinde büyük etkisi olabilecek ek faktörlerden biri, bağlantının nasıl eklendiği ve etiketlendiğidir. En yaygın iki etiket DoFollow ve NoFollow'dur. DoFollow bağlantısı, arama motorlarının hedef web sitesine giden bu bağlantıyı izlemesine izin verirken, NoFollow bağlantısı izlemez. Bunun anlamı, bir DoFollow bağlantısının bağlantı eşitliğinden geçmesi ve sıralamaları doğrudan iyileştirmeye yardımcı olması, oysa NoFollow'un bunu yapmamasıdır. NoFollow bağlantısı işe yaramaz değildir . Hala arama motoru sıralama algoritmaları tarafından bir "ipucu" olarak kullanılıyor ve hala marka tanıma ve yönlendirme trafiği gibi başka faydalar sağlıyor.


Ayrıca, bağlantı sermayesinin çoğunluğunun nereye aktığını belirlediğinden, bağlantının web sitenizde nereye işaret ettiği de önemlidir. Derin bir bağlantı belirli bir sayfaya veya kategoriye işaret ederken, sığ bir bağlantı ana sayfanıza işaret eder.


Ek Faktörler


Bu temel faktörlerin yanı sıra, bir bağlantının değerini etkileyebilecek başka şeyler de vardır. Alaka düzeyi önemli bir faktördür, çünkü buna sektör, ülke ve bağlamdaki alaka düzeyi dahildir - eğer bir bağlantı alakalı değilse, dahil edilmemelidir.

Sonra bağlantı için kullanılan bağlantı metni var. Bağlantı metni, bağlantıyı tutan sayfada görüntülenen gerçek kelimelerdir. Bu kelimeler (herhangi bir eşlik eden metinle birlikte) benzersiz, alakalı olmalı ve mümkünse sıralamaya çalıştığınız belirli anahtar kelimeleri hedeflemelidir. Çoğu zaman, harici bir web sitesinde bağlantı metni olarak nelerin kullanıldığını kontrol edemezsiniz, ancak bunu yaptığınızda, elde etmeye çalıştığınız şey için onları optimize etmeye değer.


Kötü Bağlantılar


Girişte belirtildiği gibi, hemen hemen her bağlantıyı kazanmak harika. Ama bunun birkaç istisnası var. Bunlara genellikle “Zehirli bağlantılar” denir. Backlink profilinize zarar verebilir ve aslında sıralamanızı daha da kötüleştirebilirler. Toksik bağlantıları belirlemek her zaman kolay değildir. Bazı işaretler, düşük alan adı otorite puanına sahip olmayı, çok sayıda reklam barındırmayı ve/veya bir sayfadan çok sayıda geri bağlantıya sahip olmayı içerir. Bağlantılar için doğrudan ödeme yapmak da Google'ın kurallarına aykırıdır, bu nedenle ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Bu toksik bağlantıları belirledikten sonra, bunlarla başa çıkmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Her zaman önce web sitesi yöneticisi veya yazarıyla iletişime geçmeyi denemeli ve bunların kaldırılmasını istemelisiniz. Bu mümkün değilse, bir sonraki adım Google'ın Reddetme Aracı'nı kullanmaktır .

NOT YAPIN – Google, reddetme aracını kullanırken bir uyarı yayınladı:


Google'ın "Çoğu durumda, Google hangi bağlantılara güvenileceğini ek rehberlik olmadan değerlendirebilir, bu nedenle çoğu sitenin bu aracı kullanması gerekmeyecektir" dediğini belirtmekte fayda var.

Aracı kullanmaktan hiç emin değilseniz, samimi bir SEO yardımcı olabilir.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page